Kokmateriālu atgriezumi ekonomiskam mājokļa remontam

Remontējot mājokli, protams, patīkami izmantot prestižākos materiālus. Tomēr to lietošana slikti iedarbojas uz redzi, jo, atverot maciņu, aizvien grūtāk tajā saskatīt naudaszīmes. Tāpēc praktisks saimnieks cenšas iegādāties lētākus būvniecības materiālus, tiesa, arī to kvalitātei jābūt nevainojamai. Tradicionāli krāsas un citus celtniecības materiālus var lētāk iegādāties izpārdošanu laikā un par akcijas cenām. Galdniecības materiālus var lūkot pie kāda no vietējiem ražotājiem. Piemēram, AS “Latvijas finieris” meitas uzņēmums SIA “Troja” tirgo finiera lokšņu pārpalikumus – tie ir sašķiroti un sapakoti, tāpēc vairāk piemēroti uzņēmumiem. Pircējam izdevīgo praksi – par mazāku cenu pārdot plākšņu pārpalikumus un atgriezumus – piekopj lielākā daļa būvmateriālu tirgotāju. Piemēram, SIA “Attēls R” piedāvā mēbeļu plāksnes un to atgriezumus, kas noder mājas remontam. Saplākšņa atgriezumiem, kurus izmanto sienu nošūšanai, grīdas ieklāšanai, mēbelēm, durvīm u. c., cena atkarīga no kvalitātes un biezuma. Lētāks ir C klases neslīpēts saplāksnis ar melniem zariem. WG klases slīpētā saplāksnī ir līdz 40 mm lieli, melni izkrituši zari, kas ietekmē tikai saplākšņa ārējo izskatu, nevis izturību, jo saplāksni ražo, salīmējot krusteniski vairākas kārtas ap milimetru bieza lobītā finiera. BB klase ir slīpēts saplāksnis ar zaru labojumiem, S klasei ir viens zaru labojums uz kvadrātmetru, savukārt kvalitatīvs ir slīpēts B klases saplāksnis bez defektiem. P/P klases kalibrēts saplāksnis ir apstrādāts ar gruntētu papīru, dārgāks ir ūdensizturīgs finiera saplāksnis, kas pārklāts ar mitrumizturīgu plēvi.

Plāksnes un atgriezumus tirgo specializēti uzņēmumi, piemēram, SIA “Rusvi”, “Noliktavu pasaule”, daudzi tos meklē pēc sludinājumiem. “Nopir­kto materiālu pēc pircēja sniegtajiem gabarītiem sazāģējam uz vietas,” stāsta SIA “Rusvi” speciāliste Jevgēnija Mašnicka. “3 – 14 mm bieza materiāla apzāģēšana izmaksā Ls 0,40 metrā, 15 – 23 mm biezam – Ls 0, 50, bet 24 – 35 mm biezajam finiera saplāk­snim – Ls 0,60 metrā.”

Vietējais uzņēmums SIA “Magda Forte” masveidā ražo dažādas līstes, sākot no sīkākajām stūra līstītēm līdz durvju aplodām. Kantainās un profillīstes izgatavo no skujkokiem, lapu kokiem un cēlkokiem, var izvēlēties no masīva viengabala vai no dēlīšiem saaudzētās. Lielākā daļa gatavo līstu nonāk “Būvniecības ABC”, “Krūzas”, “MNL” un citu lielveikalu plauktos. Lai palutinātu savus pircējus un nodrošinātu noietu ražošanas pārpalikumiem, uzņēmums Rīgā ir atvēris nelielu firmas veikaliņu “Koka izstrādājumi”, kur preču piedāvājums ir tikai no masīvas koksnes, šeit neatrast skaidu plati vai saplāksni. Līstu un koka plākšņu sortiments ir ļoti liels, kādu neredzēt nevienā lielveikalā, turklāt izvēli papildina mēbeļu ražošanas pārpalikumi. Šeit, piemēram, 27 x 54 cm plauktiņš maksā tikai Ls 1,40, bet priedes masīvkoka iekšdur­vju vērtne ar stiklu – 44 latus. Masīvos 4 x 55 x 95 cm priedes rāmjus pircēji izmanto galdiem, spoguļrāmjiem un mēbeļu durtiņām, dažkārt starp ražošanas pārpalikumiem var atrast arī masīvas ozola kolonnas un saaudzētas oša plāksnes (lielākus pasūtījumus gan jāveic uzņēmuma darbnīcās). Daži meistari te speciāli meklē līstes ar zilējumiem vai zarainām vietām, jo ciena tieši šādas kokmateriāliem raksturīgās nianses un tās pat izceļ, nosedzot vien ar caurspīdīgu laku. Tādas līstes kā otrās šķiras līstes pat par 50% lētāk atrodamas, piemēram, atgriezumu kastē, ko veikala darbinieki dzejiski nosaukuši par “cerību lādi”. SIA “Magda Forte” direktors Romans Sams gan atgādina, ka, lai arī līme ir ūdens izturīga, izvēloties detaļas ārtelpām, jāņem viengabala izstrādājumi.

 

Raksts:”Ekonomisks remonts”, laikraksts “Latvijas Avīze”, publ. 21.11.2012.

Avots:http://mod2.la.lv/main1.php?dat=2012-11-21&type=la

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *