Mežizstrādes uzņēmums prāvus līdzekļus iegulda arī jaunaudžu kopšanā

Laba tirgus situācija un veiksmīgs komandas darbs ļāva mežizstrādes uzņēmumam SIA “Laskana Logistic” iekļūt laikraksta “Dienas Bizness” veidotajā Gazeļu sarakstā kā otrajam no strauji augošajiem uzņēmumiem Kurzemē. Trīs gados uzņēmums spējis gandrīz trīskāršot apgrozījumu, gūstot peļņu un saglabājot rentabilitāti. Arī 2012. gads būs labs, prognozē SIA ”Laskana Logistic” valdes loceklis Kaspars Spradzis.

Uzņēmums aktīvu saimniecisko darbību sācis tikai pirms dažiem gadiem. LSEZ SIA “Laskana”, kas nodarbojas ar kokmateriālu eksportu, plānoja palielināt kokmateriālu apgrozījumu ostās, tāpēc tika pieņemts lēmums pirkt augošu koku cirsmas, tās izstrādāt un tādā veidā palielināt konkurētspēju. Tā kā speciālās ekonomiskās zonas uzņēmumam šāda darbība nav atļauta, mežizstrāde uzticēta meitasuzņēmumam ”Laskana Logistic”. Sākotnēji iepirktas tikai augošu koku cirsmas. Vēlāk sākts uzpirkt arī meža zemes. Visā Latvijas teritorijā izvietoti septiņi mežizstrādes iecirkņi. Pirms gada vēl bijusi doma pirkt mežizstrādes tehniku, taču šobrīd tas vairs nav ekonomiski izdevīgi, stāsta uzņēmuma vadītājs. Tā kā AS “Latvijas valsts meži” ir samazinājusi koku ciršanas apjomus, mežizstrādes tehnika un uzņēmumu sniegto pakalpojumu cena šobrīd ir pieņemama.

Izstrādātos mežus SIA “Laskana Logistic” nepārdod, kā to dara daudzi citi, bet atjauno paši. Patlaban uzņēmums īsteno Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansētu projektu jaunaudžu kopšanai. Piesaistītais finansējums ir 11,8 tūkstoši latu un apsaimniekoti tiek 74,5 ha jaunaudžu. Uzņēmuma vadītājs uzsver, ka tikai saprātīga izturēšanās pret mežu garantē ilglaicīgu biznesu, tāpēc pērn ”Laskana Logistic” nokārtoja arī FSC meža apsaimniekošanas sertifikātu, bez kura zāģmateriālu eksports, piemēram, uz Angliju nebūtu iespējams. Kaut arī uzņēmums nav tiešais eksportētājs, tālākajā kokapstrādes procesā tiek prasīts arī zāģmateriālu izcelsmi apliecinošs sertifikāts. Lai gan sertifikācija prasa līdzekļus, sertificētiem kokmateriāliem pārdošanas cena ir augstāka, turklāt krīzes situācijās pieprasīti ir tikai sertificēti kokmateriāli.

Runājot par zāģbaļķu pārstrādi augstākas pievienotās vērtības kokmateriālos, uzņēmuma vadītājs stāsta, ka zāģbaļķus pārdod tālākais pārstrādei, taču problēmas ir ar uzņēmuma debitoriem. Proti, zāģētavu Latvijā netrūkst, taču, piemēram, daļa taras kluču pārstrādātāju nenorēķinās laikā, ilgstoši kavē maksājumus par piegādātajiem kokmateriāliem, bieži novedot savu uzņēmumu līdz maksātnespējai. Tāpēc bijusi doma pārstrādi uzsākt pašiem. Taču, tā kā mežizstrādes iecirkņi izvietoti pa visu Latviju, transportēt zāģbaļķus uz vienu pārstrādes vietu būtu ekonomiski neizdevīgi augsto izmaksu dēļ, tāpēc ideja palikusi tikai ieceru līmenī un pagaidām ”Laskana Logistic” saražotos zāģbaļķus pārdod vietējiem pārstrādātājiem.

 

Raksts: Ar vienu roku cērt, ar otru – stāda, laikraksts “Dienas Bizness”, publ. 22.11.2012.

Avots: “Dienas Bizness” (Nr.217)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *