Apstrādes rūpniecībā turpinās mērens ražotāju cenu kāpums

Šī gada oktobrī, salīdzinot ar 2011.gada oktobri, apstrādes rūpniecībā ražotāju cenas pieauga par 1,4%. Kopumā šogad ir vērojams mērens ražotāju cenu kāpums apstrādes rūpniecībā. Vietējā tirgū realizētās produkcijas cenu tendences ietekmēja iekšzemes pieprasījuma pakāpenisks pieaugums, tomēr tas bija salīdzinoši zemā līmenī un kopumā būtisku spiedienu uz kopējo ražotāju cenu līmeni neradīja. Savukārt, eksportētās produkcijas mēreno cenu pieaugumu pamatā noteica vājais pieprasījums Eiropas Savienības valstīs.

Vietējā tirgū realizētās apstrādes rūpniecības ražotāju produkcijas cenas oktobrī pieauga mēreni – gada laikā par 1%. Tostarp koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā (izņemot mēbeles) cenas gada laikā saruka par 1,7%, papīra un papīra izstrādājumu ražošanā – par 4%. Savukārt mēbeļu ražošanā vietējā tirgū realizētās produkcijas cenas gada griezumā paaugstinājās par 2%.

Eksportētajai produkcijai apstrādes rūpniecības ražotāju cenas šī gada oktobrī pieauga straujāk – gada laikā par 1,8%. Tostarp koksnes izstrādājumu ražošanā eksportētās produkcijas cenas gada griezumā paaugstinājās par 3,9%, mēbeļu ražošanā – tikai par 0,7%. Savukārt papīra un papīra izstrādājumu ražošanā eksportētās produkcijas cenas pazeminājās par 5,9%.

Salīdzinot ar cenu indeksiem š.g. septembrī, koksnes izstrādājumu ražošanā eksportētās produkcijas cenas mēneša laikā paaugstinājās par 1,9%. Tajā pašā laikā vietējā tirgū realizēto kokmateriālu cenas pazeminājās par 1%. Mēbeļu rūpniecībā vietējā tirgū realizētās produkcijas cenas saglabājās nemainīgas, savukārt eksportētās produkcijas cenas turpināja pazemināties (-0,1%).

Arī atlikušajos mēnešos apstrādes rūpniecības ražotāju cenu dinamika būs mērena. Nākamgad ražotāju cenu izmaiņas būs saistītas ar pieprasījuma izmaiņām vietējā un ārējos tirgos, kā arī ar cenu tendencēm pasaulē pārtikai, naftas produktiem un izejvielām.

 

Raksts:”Apstrādes rūpniecībā turpinās mērens ražotāju cenu kāpums”, Ekonomikas ministrija, publ. 22.11.2012

Avots:www.em.gov.lv

data.csb.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *