Priežu smecernieki saskarsies ar jauniem izaicinājumiem

Lielais priežu smecernieks gadu desmitiem ir nodarījis bojājumus mežaudzēm, taču jaunās tehnoloģijas un pētījumi varētu situāciju mainīt. Latvijas Meža īpašnieku biedrība ir partneris ES finansētā projektā “WeevilSTOP”, kas ir sācies šī gada 1.oktobrī, un tā mērķis ir rast veiksmīgus risinājumus koku stādiņu mehāniskai pārklāšanai ar vasku.

Priežu smecernieks ir kaitēklis, kas barojas apgraužot jaunos skuju kociņus, kuri aiziet pēc tam bojā. Katru gadu Eiropā meži 140 miljonu vērtībā tiek iznīcināti, smecerniekam nograužot jauno neaizsargāto kociņu mizu. Taču pastāv veidi kā samazināt vaboles uzbrukumus – vai nu ar ķīmiskiem, vai mehāniskiem līdzekļiem. Meža aizsardzības speciālists Agnis Šmits skaidro, ka sadarbībā ar AS „Latvijas valsts meži” ir izmēģinātas vairākas mehāniskās iedarbības metodes cīņā ar smecernieku, kas būtu alternatīva ķīmiskajām, piemēram, stādiņu apstrāde ar vasku vai smilšu līmi. Pieejamie pētījumu rezultāti liecina, ka nav novērota negatīva ietekme uz kociņu augšanu vismaz gadu pēc apstrādes, taču pētījumi ir jāturpina. Šobrīd stādiņu apstrāde notiek pusmanuāli. Šmits piebilst, ka pilnībā automatizēts process dotu iespējas samazināt izmaksas, kas šo dabai draudzīgāko metodi padarītu konkurētspējīgāku, salīdzinot ar ķīmiskajām metodēm.

Šobrīd pieejamie ķīmiskie aizsardzības līdzekļi ir toksiski – ne tikai cilvēkiem, kas ar tiem rīkojas, bet arī dzīvniekiem un ūdens sistēmām. Fiziskā aizsardzība izveido barjeru, kas kavē kukaiņa barošanos ar jaunajie kociņiem bez insekticīdu lietošanas.

Triju gadu laikā “WeevilSTOP” projekts uzlabos šobrīd pastāvošo no insekticīdiem brīvo metodi apsmidzinot skuju koku stādiņus ar vasku. Stādiņa stumbra manuālā apklāšana ar vasku tiks optimizēta un automatizēta, kas nodrošinās augstāku augu aizsardzību pret smecernieka uzbrukumiem, labākus darba apstākļus, kā arī ātrāku un efektīvāku stādaudzētavu darbu. Projekta rezultāti dos ievērojamu ekonomisku ieguvumu Eiropas mežsaimniecības organizācijām un uzņēmumiem.

 

Raksts:”Priežu smecernieki saskarsies ar jauniem izaicinājumiem”, Latvijas Meža īpašnieku biedrība, publ. 22.11.2012.

Avots:www.mezaipasnieki.lv

Projekta mājas lapa http://www.weevilstop.com/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *