Mēbeļu ražotājs “Avoti SWF” nākamajā piecgadē cer divkāršot apgrozījumu

Uzņēmums “Avoti SWF” šobrīd ir viens no vadošajām masīvkoka mēbeļu ražotājiem Latvijā. Tajā nodarbināti 246 darbinieki. Latvijas lielākais mēbeļu ražotājs “Avoti SWF”, kas pagaidām sevi pieticīgi dēvē par lielu galdniecību, nākamajos piecos gados cer divkāršot apgrozījumu, kārti liekot uz efektivitāti un ES finansētiem projektiem.

Dienas Biznesa TOP 500 sarakstā SIA “Avoti SWF” ieņem 262.vietu ar 16,9 milj. latu apgrozījumu, kas ir par 17% vairāk nekā gadu iepriekš. Uzņēmuma stabilās izaugsmes pamatā ir ilggadējā sadarbība ar globālo mēbeļu tirdzniecības tīklu IKEA.

Krīzes laikā uzņēmums nevis samazināja ražošanas jaudas, bet tieši otrādi – izvēlējās jaunu iekārtu iegādi un dalību Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) projektos. Tas veicināja apgrozījuma palielināšanos. Risks bija mazāks, jo Avoti SWF ir uz eksportu orientēts uzņēmums. „Tolaik ASV bija izteikta ekonomiskā krīze, bet Eiropā kopumā 2008.gads pagāja uz samērīgā mierīgas nots. Savukārt šobrīd izjūtam ekonomiskās krīzes ietekmi tieši Eiropā, kas galvenokārt saistīta ar situāciju vairākās valstīs, piemēram, Grieķijā, Spānijā, Itālijā un Vācijā. Rezultātā pircējs ir apdomīgāks un piebremzē savus tēriņus,” stāsta uzņēmuma īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Uldis Misiņš.

SIA “Avoti SWF” pamatā ražo priedes masīvkoka mēbeles, lai gan tiek ražoti arī citi papildus produkti. Lielākais izejvielu piegādātājs šo izstrādājumu ražošanai joprojām ir Latvija. Otrajā vietā ir Somijai, kam seko Igaunija, Lietuva, Baltkrievija, Krievijas un Zviedrija. Cenu izmaiņas šajā laika posmā bijušas nelielas. Lielāko daļu skaidu u.c. koksnes atlieku, kas radušās ražošanas procesā, uzņēmums izmanto savā katlu mājā, tādējādi iegūstot siltumu tehnoloģisko procesu nodrošināšanai un telpu apsildei. Otra daļa no saražotajām skaidām tiek pārdota citam ģimenes uzņēmumam, kas ražo briketes piegādēm Eiropas un Skandināvijas vairumtirgotājiem. Reizēm koksnes atlikumi tiek pārdoti citiem Latvijas uzņēmumiem, kas tos pārstrādā granulās.  Tā kā strādāšana uz vienu pircēju rada zināmu risku, vienlaikus mēbeļu ražotājs “Avoti SWF” strādā pie tā, lai uzņēmumam plašāka sadarbība izveidotos arī ar citu lielu starptautisku spēlētāju – Kingfisher. „Ceram, ka šogad uzņēmuma apgrozījumā Kingfisher īpatsvars būs aptuveni 3%. Nākamgad – 17.februārī – apritēs tieši divi gadi kopš brīža, kad tika nosūtītas pirmās kravas. Starptautiskā tirdzniecības grupa Kingfisher pēc pārdošanas apjomiem ir lielāka nekā IKEA; Eiropas mērogā – lielākā, pasaulē – trešā lielākā,” skaidro U. Misiņš.

Jau šobrīd IKEA nodrošina mēbeļu pārdošanu gan internetā, gan katalogu veidā. “Avoti SWF” ir pārstāvēti abos segmentos, tāpēc uzņēmums neizjūt, ka interneta veikali atņem pircējus mēbeļu katalogiem un mazumtirgotājiem. Tomēr par tirdzniecības kanālu maiņu nozarē var piekrist – arī citi Latvijas mēbeļu ražotāji arvien vairāk attīsta savu tirdzniecību internetā. Runājot par jaunākajām tendencēm, ražošanā ir dažādu atšķirīgu krāsu pielietošana. Piemēram, dabīga priedes krāsa – caurspīdīgā laka – vairāk jau ir produkts ar norietu. Tagad no krāsām pieprasīta ir brūna, pelēka, melna un balta. No decembra uzņēmumā būs pieejama arī zaļā un zilā. Respektīvi, mēbeles kļūst krāsainākas, turklāt tās vairāk tiek kombinētas ar citiem materiāliem, piemēram, metālu un stiklu.

Šā gada septembrī SIA “Avoti SWF” noslēdza vēl vienu līgumu ar LIAA par projekta „Atvieglotas konstrukcijas masīvkoka mēbeļu ražotnes izveide” īstenošanu. Projekts jārealizē līdz 2015.gada 17.maijam, un tā kopējais finansējums ir vairāk nekā 4 miljoni latu. Projekta ietvaros tiks iegādātas jaunas iekārtas un uzbūvēta rūpnīca, kur eksportam tiks ražotas atvieglotas konstrukcijas masīvkoka mēbeles. Saistībā ar paplašināšanos liels izaicinājums būs papildus darbinieku piesaiste, kas jau tagad sagādā problēmas.

Šogad uzņēmuma apgrozījums Eiropas krīzes dēļ būs mazāks nekā domāts iepriekš un gads tiks noslēgts ar 5 – 6% apgrozījuma pieaugumu, prognozē U. Misiņš. Šogad palīdzēja tas, ka mēbeles sūtītas ne tikai Eiropas, bet arī Ķīnas un Japānas tirgum, kur ir būtiski pieaudzis nosūtīto preču apjoms.

 

Raksts:”Ceļā uz masīvu automatizāciju”, laikraksts “Dienas Bizness”, publ. 26.11.2012.

Avots:Laikraksta “Dienas Bizness” pielikums, žurnāls “TOP 500 – Latvijas lielākie uzņēmumi”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *