Meža nozarē arī 2013.gadā būs jūtamas šā gada otrā pusgada tendences

Pagājušajā gadā Latvijas meža nozare sasniedza augstākos eksporta rādītājus kopš valsts neatkarības atjaunošanas. Pēc Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektora Kristapa Klausa teiktā, iemesls šādiem rādītājiem saistīts ar nozares spēlētāju darbībām konkurētspējas celšanai, ieguldot līdzekļus ražošanas iekārtu modernizācijā un darbinieku apmācībā.

Investīcijas ražošanas pilnveidošanā veikuši visi nopietnākie nozares uzņēmumi, gan modernizējot koksnes pirmapstrādi, gan attīstot tālākapstrādes produktu klāstu. Savukārt nozīmīgākās investīcijas darbinieku produktivitātes celšanā skāra mežizstrādē nodarbināto personālu. Analizējot 2012.gada meža nozares rādītājus, ir skaidri redzams, ka nozarei šis gads bijis veiksmīgs. Pagaidām vēl ir grūti prognozēt kopējo 2012.gada eksporta statistiku, jo izcilajam gada sākumam sekoja ne tik izcils turpinājums. Sagaidāms, ka arī 2013.gadā būs jūtamas 2012.gada otrā pusgada tendences, kas saistīts ar faktu, ka kokrūpniecības uzņēmumu ražošanas bāze ir liela un ražošanas pieauguma dinamikas piebremzēšanās ir loģiska.

Latvijas kokrūpniecības nozarē iepriekšējos gados ievērojami pieaudzis tālākapstrādes produktu ražošanas apjoms, kas vērtējams kā pozitīvs nozares attīstības indikators. Arī 2013.gadā tālākapstrādes produktu ražošana būs viens no izaicinājumiem. Vienlaikus jāuzsver, ka tieši koksnes pirmapstrāde veicinājusi visas nozares attīstību . Pie 2013.gada izaicinājumiem minami tie paši procesi, kas bija aktuāli 2012.gadā. Turpmākās konkurētspējas saglabāšanai Latvijas uzņēmumiem joprojām jāpievērš ārkārtīgi liela uzmanība produktivitātes celšanai, ne tikai uzstādot modernas iekārtas, bet arī apmācot darbiniekus, kuri savu darbu spētu padarīt kvalitatīvāk un ātrāk. Svarīga loma nozares izaugsmei būs resursu pieejamībai. Viens no papildu resursu avotiem ir krājas kopšanas cirtes. Meža īpašniekiem ir jāapzinās, ka meža resursu saimnieciskā vērtība ir mainīga un tikai mērķtiecīga šī resursa izmantošana dos adekvātus ienākumus un nodrošinās izaugsmi.

Lai arī eksporta tirgos Latvijas ražotāji ir labi novērtēti un pieprasīti, gan valstij, gan ražotājiem ļoti svarīgi būtu iekustināt arī vietējo koksnes produktu tirgu, kas ļautu audzēt spēkus un pieredzi konkurences cīņām ārvalstu tirgos. Pastāv cerības, ka nākotnē arī Latvijā izdosies pārņemt Skandināvijas pieredzi, koksni izmantojot ne tikai ģimenes māju celtniecībā, bet arī sabiedrisko ēku, daudzstāvu namu un pat tiltu būvniecībā. Turklāt svarīgi, lai koksne, kas tiek izmantota ēku celtniecībā, būtu augusi Latvijā. Piemēram, Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektā jau tehniskajos noteikumos ietverta prasība izmantot Kanādas kļavu, nevis vietējās koku sugas.

 

Raksts:”Pievēršanas tālākapstrādei”, laikraksts “Dienas Bizness”, publ. 26.11.2012.

Avots: Laikraksta “Dienas Bizness” pielikums, žurnāls “TOP 500 – Latvijas lielākie uzņēmumi”

Papildus informācija: http://latforin.info/fileadmin/portals/image/faili/Nozares_uznjemumi_2011.pdf

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *