Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku

Latvijā ciedrs ir sastopams ļoti reti, taču Kanādas ziemeļos un Sibīrijā tas aug visvairāk. Ciedrs aug skarbos apstākļos, kas arī nosaka tā augsto izturību.

Ciedra koksnes struktūra ir ļoti blīva, tas ir izturīgs gan pret dažādiem laika apstākļiem, gan mehāniskiem triecieniem. Līdz ar to ciedrs piemērots arī konstrukcijām, uz kurām gulstas liela laika apstākļu slodze, piemēram, jumtiem. Tāpat šai koksnei piemīt ārstnieciskas īpašības. Jau senos laikos no ciedru riekstiem, sveķiem un skujām gatavoja zāles. Līdz ar to var apgalvot, ka namā, kuru sedz ciedru jumts vai kura celtniecībā, interjerā izmantots ciedrs, piemīt veselīga aura.

Ciedrs tiek uzskatīts par visnotaļ ekskluzīvu koku, tāpēc ciedru ka celtniecības vai interjera materiālu novērtēs tas saimnieks, kurš dod priekšroku ekoloģiskam, veselīgam un dabai draudzīgam produktam savā namā. Lieliski piemērots saimniecībā, kurā gan dzīvojamā māja, gan pirtiņa, gan citas ēkas apsegušās ar ciedru jumtu. Turklāt ciedra koksni nav nepieciešams lakot, eļļot vai  kā citādi apstrādāt, jo tā pati par sevi ir pietiekami izturīga, ko nosaka tās izcelsme – augšana skarbajos Ziemeļu puslodes laika apstākļos. Ciedra koka šindeļi pamatoti ierindojami, kā Nr.1  videi un cilvēkam draudzīgākajos jumta segumos. Ar savām tehniski fizikālajām īpašībām, tas ir noturīgs pret dažādiem insektiem un kodēm. Ciedra koku saturošās miecvielas padara to noturīgu ne tikai pret dažādiem grauzējiem, bet arī pret puvi un sēnītēm. Turklāt ciedru jumts ir viegls. Šindeļa biezums resnākajā galā ir 1.2 cm, bet kopējais klājums ir līdz 2.2 cm biezs, kas ir pietiekami, lai panāktu izturīgu un ekoloģisku jumta segumu, kas ir pietiekami viegls. Tā kā ciedrs ir arī elastīgs, to var klāt arī uz liektas formas jumtiem, dažādiem kupoliem u.tml., kuros jumta slīpums ir sākot no 23 grādiem. Plakaniem jumtiem šāds segums  nav īsti piemērots. Jumts dzīvos savu dzīvi. Šis ir jumts, kuru var uzklāt un aizmirst, jo ekspluatācijas laikā nekādas īpašās rūpes nebūs nepieciešamas. Jumtu nav jāapstrādā, visticamāk, arī remonts tam nebūs nepieciešams. Iespējams, jumtu vajadzēs noslaucīt, ja uz tā sāks veidoties apaugums, bet arī tas notiek reti. Ciedra dabiskā noturība un elastība, ļauj pasargāt mājokli pat no spēcīgākajām vēja brāzmām un ilgstošām lietus gāzēm. Ciedra unikālā porainā struktūra padara šindeļu jumtu vizuāli dekoratīvu, un tai pat laikā nodrošina labu siltumizolāciju gan vasarā un ziemā.

Ciedrs ir arī lielisks sienu apdares materiāls, ko var izmantot gan ārsienām, gan interjerā. Pozitīvi, ka sienu apdarē var izmantot arī salīdzinoši zemākas kvalitātes dēlīšus, kuriem ir redzami zari. Ciedru dēlīši iedalās trīs kategorijās: A – pilnībā bez zariem, piemērots arī lēzeniem jumtiem līdz 23 grādiem, B – zari ir neredzamajā daļā, kuru nosedz nākamā dēlīšu kārta, piemērots vidēji slīpiem jumtiem, sākot ar 35 grādiem, C – zari ir arī redzamajā daļā, tāpēc dēlīši ir piemēroti sienām.

Kā interjera elements ciedrs pielietojams, piemēram, gaismas ķermeņos. Izceļot ciedra koka struktūru un dabīgumu, gaismas ķermenis rada īpašu un mājīgu gaismu un  noskaņu mājoklī.

 

Raksts:”Būtiskākais par ciedru kā būvniecībā izmantojamu koku”, būvniecības portāls “Building.lv”, publ. 30.11.2012.

Avots:www.building.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *