Skujkoku zāģmateriālu importētāji Japānā pieprasa cenu samazinājumu

Eiropas skujkoku zāģmateriālu piegādātāji novembra pirmajā pusē Japānas tirgū saskārušies ar importētāju prasību pazemināt decembrī un nākamā gada janvārī piegādājamās produkcijas cenas. Pircēji izteikuši prasību pazemināt cenas par aptuveni 10 EUR/m3 un atsevišķos gadījumos – pat par 15 EUR/m3. Importētāji savu prasību pamato, norādot, ka zāģmateriālu piedāvājums trešā ceturkšņa laikā bija salīdzinoši pietiekams, tajā pašā laikā vietējā tirgū ražoto līmēto koksnes produktu pārdošanas cenas, sākoties pēdējam ceturksnim, pazeminājušās. Kā vēl vienu iemeslu nepieciešamībai pazemināt zāģmateriālu piegādes cenas, Japānas klienti minējuši eiro un jēnas valūtas kursu maiņu. Kopš jūlija Japānas nacionālās valūtas vērtība attiecībā pret eiro samazinājās par aptuveni 8,5%.

Šī japāņu prasība gan pagaidām, visticamāk, netiks apmierināta, tā kā apaļkoku iepirkumu cenas Centrālajā un Ziemeļeiropā lielākoties līdz 2013.gada pirmā ceturkšņa vidum un beigām jau noteiktas un joprojām ir salīdzinoši augstas. Atsevišķos gadījumos apaļkoku cenas pat atkal paaugstinājušās. Turklāt dažos reģionos Japānas tirgus pieprasījumam atbilstošu zāģmateriālu ražošanai piemērotu zāģbaļķu piedāvājums ir ierobežots. Tāpat, salīdzinājumā ar trešo ceturksni, atkal paaugstinājušies tarifi jūras transporta kravu pārvadājumiem uz Āziju. Piegādātāji savus klientus Japānā jau informējuši, ka šā gada pēdējā ceturksnī un nākamā gada pirmajos pāris mēnešos zāģmateriālu ražošanas apjomi Eiropā būs samazināti. Tas attiecīgi nozīmē, ka pieejamo skujkoku zāģmateriālu piedāvājums Japānas tirgum samazināsies. Tāpēc Japānas Mežsaimniecības aģentūras (Japanese Forestry Agency) nesen veiktās prognozes, kas paredz, ka 2013.gada pirmajā ceturksnī Japānas tirgum no Eiropas tiks piegādāts par 5% vairāk skujkoku zāģmateriālu (~650 000 kubikmetru), pašiem kokmateriālu tirgotājiem šķiet nereālas.

Tāpat šī scenārija īstenošanās nav gaidāma, jo cenas, par kādām Japānas importētāji vēlas iepirkt zāģmateriālus, ir zemākas nekā citos tirgos. Respektīvi, ja pircēji Japānā nevēlēsies maksāt vairāk, ražotāji veiks piegāžu pārorientāciju uz to valstu tirgiem, kur klienti būs pirktspējīgāki.

Ņemot vērā to, ka izsniegto būvatļauju kopējais apjoms Japānā nedaudz pieaudzis, pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem un koka konstrukciju materiāliem šajā tirgū prognozēts stabils.

Saskaņā ar laikraksta “Japan Lumber Journal” publicētajiem statistikas datiem, 2012.gada augustā Japānas tirgū no Eiropas tika ievesti 234,7 tūkst.m3 skujkoku zāģmateriālu. Tas gan ir par 2,4% vairāk nekā iepriekšējā mēnesī, tomēr par 6,5% mazāk nekā 2011.gada augustā. Raugoties sadalījumā pa valstīm, ievērojami vairāk augusta mēnesī tika piegādāts no Somijas – 74,4 tūkst.m3 (+14%) un no Austrijas – 27,5 tūkst.m3 (+8%). Tajā pašā laikā no Zviedrijas imports mēneša laikā samazinājās par 11,7% (līdz 66,6 tūkst.m3) un no Latvijas – par 22,9% (līdz 9,2 tūkst.m3). Kopumā šā gada pirmo astoņu mēnešu laikā Japānas tirgū no Eiropas tika ievesti 1,67 milj.m3 skujkoku zāģmateriālu, t.sk. 33% no Zviedrijas, 31% no Somijas, 12% no Rumānijas, 10% no Austrijas un 5% no Latvijas.

 

Raksts:”Japanese softwood lumber importers are calling for price reduction”, magazine “EUWID”, publ. 14.11.2012.

Avots:”EUWID Wood Products and Panels” (Issue 46/2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *