Darbinieku skaita samazināšana Zviedrijas zāģmateriālu ražošanas sektorā turpinās

Novembra vidū zāģmateriālu ražošanas sektorā strādājošie Zviedrijas uzņēmumi turpināja nākt klajā ar paziņojumiem par štatu samazināšanu savās rūpnīcās. Atsaucoties uz sarežģītiem pārdošanas nosacījumiem skujkoku zāģmateriālu eksporta tirgos un nesamērīgi augstām zāģbaļķu cenām, ņemot vērā pašreizējās gala produkcijas pārdošanas cenas, aizvien vairāk uzņēmumu kā vienīgo izeju saskata ražošanas apjomu un attiecīgi arī nodarbināto cilvēku skaita samazināšanu.

Pēc tam, kad vairākas Zviedrijas kompānijas (t.sk. “Vida AB”, “Rorvik Timber AB”, “Norra Skogsagarna” un “Setra Group AB”) par saviem nodomiem tirgus apstākļu dēļ samazināt nodarbināto skaitu ziņoja jau septembrī un oktobrī, analogu apsvērumu dēļ vairāki šādi paziņojumi sekoja arī novembra pirmajās nedēļās.  Piemēram, zāģēto kokmateriālu un ēvelēto produktu ražotājs “Eksjo lndustri AB” novembra sākumā informēja, ka no darba grasās atlaist 20 no kopumā 44 strādājošajiem. Šāds lēmums pieņemts nerentablās ražotnes darbības dēļ. “Eksjo lndustri” kokzāģētavā gadā tiek saražoti virs 60 000 kubikmetru skujkoku zāģmateriālu un ēvelēto produktu, kur 70% veido egles un 30% – priedes kokmateriāli. Bez žāvētiem dēļiem ar mitruma saturu 18 – 20%, uzņēmums tāpat piedāvā arī lakotus ēvelētus koksnes produktus. Daļa produkcijas tiek ražota uzņēmuma filiāles “Eksjohus AB” vajadzībām, kas ražo koka saliekamās mājas, daļa koksnes izstrādājumu tiek realizēta vietējā tirgū, un vēl daļa – eksportēta pircējiem uz Norvēģiju, Lielbritāniju, Dāniju, Vāciju, Ziemeļameriku un Tuvajiem Austrumiem.

Novembra vidū par 36 darbinieku atlaišanu ziņojis arī Zviedrijas uzņēmums “Ess-Enn Timber AB”, kas ražo skujkoku dēļus, impregnētus zāģmateriālus, kā arī plašā klāstā ēvelētos un līmētos kokmateriālus. Kā skaidrojis uzņēmuma izpilddirektors Gorans Johansons (Goran Johansson), šāds pasākums nepieciešams, jo vispārējais pieprasījums zāģēto kokmateriālu tirgū ir vājš un uzņēmuma piedāvātā produkcija – nekonkurētspējīga eksporta tirgos, stipras Zviedrijas kronas dēļ.

Kamēr citi zāģmateriālu un ēvelēto koka izstrādājumu ražotāji izlaides apjomus Zviedrijā samazina, uzņēmums “Södra AB” nācis klajā ar paziņojumu, ka Mönsterås zāģētavā sākot ar 2013.gada 1.aprīli zāģmateriālu izlaides apjoms tiks palielināts par 140 000 m3 līdz 410 000 m3 gadā.

 

Raksts: “Further job cuts announced in Swedish sawmilling industry”, magazine “EUWID”, publ. 28.11.2012.

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.48)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *