Meža nozarē šogad tiks sasniegts kārtējais eksporta rekords

Nozare pacelta jaunos augstumos gan pēc eksporta ienākumiem, gan pēc ieguldījuma produktivitātē un efektivitātē. Esošie statistikas dati ļauj prognozēt, ka 2012.gads meža nozarei ļāvis palielināt ražošanas apjomus un uzstādīt rekordu eksporta ienākumu jomā Latvijas neatkarības vēsturē. Šā gada eksporta rekorda latiņa tiks pacelta līdz aptuveni 1,2 miljardiem latu.

Daudzi gan uzskata, ka būtiski palielināt meža nozares eksporta griestus bez būtiskām investīcijām, kā arī jaunu augsts pievienotās vērtības tālākapstrādes produktu ražošanas uzsākšanas vairs nav iespējams.

Par šogad lielāko investīciju projektu nozarē tiek uzskatīts 20 miljonus eiro vērtais SIA „Graanul Pellets” īstenotais jaunas kokskaidu granulu ražotnes projekts Inčukalnā. Kā norāda uzņēmuma izpilddirektors Mairis Reiziņš, jaunajā ražotnē ik gadu plānots saražot 175 – 200 000 tonnu kokskaidu granulu, kuras paredzēts realizēt ārvalstu tirgos, tādējādi vairojot kopējos nozares eksporta ienākumus. Jāatzīmē, ka tas nav vienīgais skaidu granulu ražotnes projekts, kas šogad realizēts, tāpēc jau 2013.gadā būs jūtams šī sektora pienesums visas nozares eksportam.

Modernizācija veikta daudzos Latvijas kokapstrādes uzņēmos. Iespaidīga 10 miljonus eiro vērta inovatīvu jaunākās paaudzes tehnoloģiju ieviešana ļauj SIA „Kurekss” ne tikai paaugstināt produktivitāti un darba efektivitāti, bet arī sākt ražot produktus, ko agrāk nevarēja. Jau ziņots, ka, pēc uzņēmuma vadītāja stāstītā, svarīgākais nav vis ražošanas apjomi, bet produktu ražošana ar augstāku pievienoto vērtību. Vēl vairāk – uzņēmuma vadība raugās uz jaunākajām tendencēm būvniecībā, ko dažādās izstādēs ārzemēs prezentē arhitekti, inženieri, lai spētu tirgū piegādāt pieprasītus produktus. Šogad attīstīti arī jauni un turpināti jau iepriekš uzsākti investīciju projekti kokapstrādē. Uzņēmēji sākuši aktīvi būvēt koģenerācijas stacijas. Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) izpilddirektors Kristaps Klauss vērš uzmanību uz faktu, ka Latvija arvien vairāk kļūst par zāģbaļķu importētāju, vienlaikus samazinot to eksportu. „Patīkami, ka arī šogad pieaugusi tālākapstrādes produktu ražošana un līdz ar to arī eksports un jo īpaši, ka šie produkti tiek ražoti no tievkoksnes, kas līdz šim tika izmantota tikai kā kurināmais vai eksportēta uz pārstrādi Skandināvijā.” Tāpat nozares uzņēmēji savu darbību izvērš ārpus Latvijas – novembrī Igaunijā tika atklāta AS „Latvijas Finieris” meitasuzņēmums „Kohila Vineer”. 20 miljonus eiro vērtā bērza finiera ražotne tiek uzskatīta par nozares lielāko ieguldījumu ārzemēs. Tādējādi līdzās trīs bērza saplākšņu ražotnēm Latvijā – rūpnīcām „Lignums” un „Furnieris”, kā arī RSEZ SIA „Verems” un UAB „Likmere” ražotnei Lietuvā pievienojusies piektā.

Šogad reanimēta arī bijusī SIA „Laiko” liekti līmēto izstrādājumu ražotne. Dānijas kompānija „Kvist Industries” papildus līdzšinējām investīcijām 3 miljonu eiro apmērā šajā ražotnē pieļauj iespēju ieguldīt vēl 1 – 2 miljonus eiro. Tāpat uzsākti vairāki investīciju projekti, kas pretendē uz ES struktūrfondu atbalstu. Latvijas lielākais mēbeļu ražotājs SIA „Avoti SWF” parakstījusi līgumu ar LIAA par atvieglotas konstrukcijas masīvkoka mēbeļu ražotnes izveidi, kur kopējās investīcijas pārsniedz 4 miljonus latu. Projekta ietvaros tiks iegādātas arī jaunas iekārtas – atvieglotas konstrukcijas brusveida profilu masīvkoka mēbeļu komponentu izgatavošanas un daudzkomponentu mēbeļu plātņu izgatavošanas tehnoloģiskās līnijas. Būtisku – vairāk nekā 3 miljonus latu vērtu – investīciju projektu lielformāta saplākšņu ražošanā iecerēts īstenot RSEZ SIA „Verems”. Atsākušās diskusijas par iespējamu furfurola ražotnes izveidi. Neformālās sarunās šogad tika atzīts, ka vairāki potenciālie investori apsverot iespēju Latgalē, ieguldot ap 150 miljonus eiro, uzbūvēt plātņu – MDF vai OSB – rūpnīcu. Vēl ambiciozāks ir 160 miljonus dolāru vērtais projekts, kas paredz Daugavpilī uzcelt torificētās biomasas granulu ražošanas rūpnīcu.

 

Raksts: “Meža nozarē krīt kārtējie rekordi”, Māris Ķirsons, publ. 18.12.2012.

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 235 (4402)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *