Skandināvijas zāģmateriālu ražotāju pārdošanas aktivitāte ārpus Eiropas pieaug

Eiropas centrālajā daļā līdz novembra beigām Skandināvijā ražotu egles zāģmateriālu tirdzniecībā nekādas sevišķas pārmaiņas nebija vērojamas. Saskaņā ar Zviedrijas un Somijas kokmateriālu piegādātāju teikto, šajā reģionā pirkumi tiek veikti tikai tūlītējam patēriņam, un tikai atsevišķos gadījumos slēgti īstermiņa piegādes līgumi (līdz trīs mēnešiem).

Ņemot vērā, ka Somijā skujkoku zāģmateriālu izlaides apjomi ir samazinājušies un vairāki Skandināvijas kokmateriālu tirgotāji jūtami aktīvāki kļuvuši dažādos alternatīvos pārdošanas tirgos ārpus Eiropas (galvenokārt Āzijā), nodrošināt tūlītējas piegādes pircējiem Centrāleiropā kļūst arvien sarežģītāk. Tirgus dalībnieki pieļauj, ka turpmāko mēnešu laikā šī tendence kļūs arvien izteiktāka. Ne tikai Somijas, bet arī daudziem Zviedrijas skujkoku zāģmateriālu ražotājiem izdevies nostiprināt savas pozīcijas tādos tirgos kā Koreja, Vjetnama un Ķīna, kur biznesa paplašināšanās plānota arī 2013.gadā. Jau tagad vairāk nekā pusi no Somijas skujkoku zāģmateriālu eksporta veido piegādes ārpus Eiropas. Papildus tam, skandināvu ražotāji gaida tirgus atjaunošanos ASV, kur pārdošanas apjomi varētu sākt pieaug nākamā gada otrajā pusē vai vēlākais 2014.gadā. Ar šo tirgu cerības saista galvenokārt Zviedrijas ražotāji. 2005.gadā no Zviedrijas uz ASV tika eksportēti 1,13 miljoni kubikmetru skujkoku zāģmateriālu, padarot to par Eiropas otru lielāko šo sortimentu piegādātājvalsti ASV tirgum.

Ņemot vērā, ka daudzas kompānijas atsaucoties uz problemātiskāku zāģmateriālu realizāciju un neapmierinošiem ienākumiem oktobra un novembra mēnešos informēja par darbinieku un attiecīgi arī ražošanas apjomu samazināšanu, sagaidāms, ka nākamā gada sākumā egles zāģmateriālu piedāvājums no Zviedrijas ražotājiem būs mazāks. Saskaņā ar provizoriskām aplēsēm 2013.gadā Zviedrijā tiks saražots par kopumā 200 000 kubikmetru mazāk skujkoku zāģmateriālu nekā šogad. Taču, ja pašreizējās tendences svarīgākajos eksporta tirgos Eiropā saglabāsies arī turpmāk, zāģēto kokmateriālu izlaides apjomu samazinājums Zviedrijā var izrādīties vēl lielāks.

Vājā pieprasījuma dēļ Eiropas tirgos un vienlaicīgi augstā egles zāģmateriālu piedāvājuma dēļ no Skandināvijas, Krievijas tirgotāji pārdošanas cenas novembrī pazemināja par vidēji 5 EUR/m3 (atsevišķos gadījumos pat par 10 EUR/m3). Skandināvijas produktu pārdošanas cenas gan šis apstāklis līdz novembra beigām vēl nekādā veidā neietekmēja. Saskaņā ar iepriekš noslēgtajiem piegādes līgumiem, par Somijā ražotu produkciju Vācijas pircēji novembrī maksāja aptuveni 210 – 215 EUR/m3, CIP. Savukārt Zviedrijā ražotu skujkoku dēļu pārdošanas cenas ēvelēto izstrādājumu ražošanai Vācijas ziemeļos novembrī sasniedza 205 – 210 EUR/m3, CIP.

Saskaņā ar Zviedrijas Kokrūpniecības federācijas statistikas datiem, uz Eiropas tirgiem 2012.gada pirmajos astoņos mēnešos no Zviedrijas tika piegādāti 64% skujkoku zāģmateriālu (ieskaitot ēvelētos produktus), uz Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu reģionu – 21%, savukārt uz Āziju – 14%.

 

Raksts: “Scarcely any change in prices for rough-sawn whitewood in central Europe this quarter”, magazine “EUWID”, publ. 28.11.2012.

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.48)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *