Meža nozare pakāpeniski atgūstas no globālās recesijas radītajām sekām

Meža un koksnes produktu ražošanas apjomi starptautiskajā tirgū pēc ekonomiskās krīzes pakāpeniski atjaunojas. Pie tam Āzijas – Klusā okeāna reģions, jo īpaši Ķīna, šajā ziņā gūst vadību.

ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) jaunākie statistikas dati liecina, ka 2011.gadā pasaules tirgū tika saražots par vidēji 1% – 4% vairāk galveno meža nozares produktu nekā 2010.gadā, kas liecina par pakāpenisku atgūšanos no recesijas.

Piemēram, koka plātņu un papīra saražotie apjomi 2011.gadā pārsniedza pirmskrīzes – 2007.gada līmeni un izskatās, ka vairumā pasaules reģionu stabils kāpums šajos sektoros turpinās. Tajā pašā laikā kopējais saražotais lietkoksnes sortimentu apjoms, neskatoties uz pieaugumu 3% apmērā 2011.gadā, pirmskrīzes līmeni vēl nav sasniedzis. Celulozes un papīra izstrādājumu tirgū laika periodā no 2007. līdz 2011.gadam vērojams mērens pieaugums, par aptuveni 1% gadā. Taču šī kopējā tendence neviļus slēpj patieso tirgus ainu un ievērojamās atšķirības reģionālā līmenī, proti, Āzijas – Klusā okeāna reģionā celulozes un papīra izstrādājumu ražošanas apjomi un patēriņš būtiski pieaug, turpretī Eiropā un Ziemeļamerikā – samazinās.

Savas pozīcijas kā svarīgs koka izstrādājumu ražotājs tirgū turpina nostiprināt Ķīna, kas apsteidzot Kanādu nu kļuvusi par otru lielāko zāģēto kokmateriālu ražotāju pasaulē, tūlīt aiz ASV. Tāpat Ķīna palielinājusi savu pārsvaru pār citām valstīm koka plātņu, papīra un kartona ražošanas sektoros. 2011.gadā Ķīnā tika saražoti 11% no kopējā pasaulē saražotā zāģēto kokmateriālu apjoma, 38% koka plātņu un 26% papīra. Nozīmīgu lomu starptautiskajā meža nozares produktu tirgū šī Āzijas valsts spēlē kā lielākā lietkoksnes, zāģmateriālu, celulozes un makulatūras importētāja un lielākā koksnes plātņu eksportētāja. Neskatoties uz to, ka papīra un kartona ražošanas apjomi vietējā tirgū kopš 2007.gada strauji palielinājušies, Ķīna joprojām pasaules tirgū ir piektā lielākā šo produktu importētājvalsts. Visa veida ievestās meža nozares produkcijas kopējā vērtība 2011.gadā Ķīnā sasniedza 43 miljardus ASV dolāru, kas ir 16% no kopējā pasaules importa apjoma.

Strukturālas izmaiņas meža nozares produktu ražošanā un tirdzniecībā pēdējo piecu gadu laikā notikušas arī Krievijā, kas ir ar mežiem bagātākā valsts pasaulē. Lietkoksnes eksports no šīs valsts samazinājies par 29 miljoniem kubikmetru jeb par aptuveni 60%. Tajā pašā laikā zāģēto kokmateriālu ražošanas apjomi palielinājušies par 3 miljoniem kubikmetru jeb par 8% un šo produktu eksports – par 13%. Pirms tam liela daļa lietkoku no Krievijas tika eksportēta uz Ķīnu. Taču kopš 2007.gada, līdz ar izvedmuitas nodevas likmju paaugstināšanas, apaļkoku eksports uz šo valsti krietni saruka. Lietkoksnes deficītu Ķīnā veiksmīgi kompensējis lielāks resursu imports no ASV, Kanādas un Jaunzēlandes.

 

Raksts: “Forest products industry slowly recovers from recession”, FAO, publ. 18.12.2012.

Avots: www.fao.org

2011 GLOBAL FOREST PRODUCTS FACTS AND FIGURES

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *