Trešajā ceturksnī zāģbaļķu cenas Eiropā pazeminājušās par vairāk kā 13%

Līdz ar vājākiem zāģmateriālu pārdošanas rezultātiem  Eiropas valstu tirgos, pieprasījums pēc zāģbaļķiem un attiecīgi arī to pārdošanas cenas šajā reģionā pazeminājās. Straujāk pazeminoties zāģbaļķu cenām galvenokārt Eiropā un Latīņamerikā, globālais zāģbaļķu cenu indekss (GSPI) pēdējo 12 mēnešu laikā samazinājās par teju 10%, ziņo „Wood Resource Quarterly”.

Tā kā tirgus pieprasījums pēc zāģmateriāliem vairākos pasaules reģionos šīs vasaras laikā kritās, zāģbaļķu cenas turpināja pazemināties. Rezultātā globālais skujkoku zāģbaļķu cenu indekss turpināja samazināties jau piekto ceturksni pēc kārtas, 2012.gada trešajā ceturksnī noslīdot līdz atzīmei 81,94 ASV dolāri par kubikmetru. Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, indekss  pazeminājās tikai par 1,1%. Tas ir mazākais ceturkšņa kritums kopš 2011.gada otrā ceturkšņa, kad skujkoku zāģbaļķu cenu indekss, sasniedzot jaunu visu laiku rekordu – 92,27 ASV dolārus par kubikmetru, sāka nepārtraukti pazemināties.

Salīdzinoši zemā līmenī jau gandrīz divus gadus zāģbaļķu cenas saglabājušās Ziemeļamerikā . Viskrasāk baļķu cenas vietējās valūtās pazeminājās Zviedrijā, Vācijā un Polijā, kur kokzāģētavas  darbojās ar mazākām jaudām. Skandināvijas valstīs kopumā šā gada pirmo deviņu mēnešu tika saražots par 2% mazāk zāģmateriālu nekā gadu iepriekš. Tostarp Zviedrijā lielākais koksnes pārstrādes apjomu kritums bija vērojams otrajā un trešajā ceturksnī. Piemēram, septembrī šajā valstī tika saražots par 15% mazāk zāģmateriālu nekā 2011.gada attiecīgajā mēnesī.

ASV rietumu daļā zāģbaļķu cenas pārsteidzoši zemā līmenī saglabājušās jau vairāk nekā gadu. Taču tirgū vērojamās pazīmes liecina, ka arī šajā reģionā zāģbaļķu tirgū sākas pārmaiņas. Novembra sākumā ASV rietumos spiedienu uz zāģbaļķu cenām sāka radīt lielāka koksnes pircēju aktivitāte Ķīnā. Daži par piegādi piedāvājuši maksāt pat par 10 – 15 dolāriem/m3 vairāk nekā 2011.gada pavasarī. Šo tendenci negatīvi vērtē vietējie – ASV zāģmateriālu ražotāji, norādot, ka augstākas cenas par zāģbaļķu iegādi viņi nebūs spējīgi maksāt, ja vien nepaaugstināsies saražotās gala produkcijas pārdošanas cenas.

ASV dienvidu daļā skujkoku zāģbaļķu cenas 2012.gada trešajā ceturksnī saglabājās praktiski nemainīgas. Lielākajā daļā šī reģiona teritorijas vidējās zāģbaļķu cenas aptuveni 60 – 62 dolāru robežās par kubikmetru saglabājušās jau teju divus gadus. Ņemot vērā, ka koksnes resursu izmaksas zāģētavām veido līdz 70% no kopējām ražošanas izmaksām, augošas zāģmateriālu cenas stabilu zāģbaļķu cenu apstākļos uzlabojušas ne vienas vien ASV strādājošās kokzāģētavas rentabilitāti.

 

Raksts: “Global sawlog prices continued to drop in the 3Q/12, with prices in Europe falling more than 13%”, Birkner Eurolignum, publ. 21.12.2012.

Avots:www.eurolignum.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *