Baltijas valstīs ražoto zāģmateriālu pārdošanas cenas pakāpeniski pazeminās

Neadekvāti zemā pieprasījuma dēļ svarīgākajos noieta tirgos, Baltijas valstīs ražoto egles zāģmateriālu pārdošanas cenas 2012.gada novembrī pakāpeniski pazeminājušās. Kā informējuši zāģēto kokmateriālu ražotāji, aizvadītā gada pēdējā ceturksnī no sadarbības partneriem saņemts jūtami mazāk pasūtījumu nekā tradicionāli šajā laika periodā. Turklāt, slēdzot ilgtermiņa līgumus, pircēji ir daudz piesardzīgāki, tāpēc konkurence starp egles zāģmateriālu ražotājiem eiro zonā ir samērā sīva.

Novembrī zāģmateriālu tirdzniecības aktivitāte samazinājusies ne tikai sezonālā faktora, bet arī nelabvēlīgo ekonomisko apstākļu dēļ. Nolūkā piesaistīt pircējus un palielināt pasūtījumu portfeli, dažos gadījumos ražotāji pazemināja egles zāģmateriālu cenas pat par 4 €/m3. Tajā pašā laikā priedes zāģmateriālu pārdošanas cenas tirgotājiem izdevies saglabāt nemainīgas trešā ceturkšņa līmenī.

Tā kā kopējais pieprasījuma līmenis novembra mēnesī bija vairāk vai mazāk līdzsvarā ar piedāvājumu, ņemot vērā to, ka Eiropā zāģmateriālu uzkrājumi piegādātāju un pircēju noliktavās ir salīdzinoši mazi, pieprasījuma kāpuma gadījumā tirgū ātri vien varētu rasties sarežģījumi ar zāģmateriālu piegādi.

Līdz decembra sākumam par zāģmateriālu piegādi 2013.gada pirmajā ceturksnī veiksmīgi tika noslēgti tikai daži līgumi. Vienošanās par 45 mm biezu līmēto siju (gluelam lamellas) piegādes cenu – 205 €/m3 (CIP) – panākta ar pircējiem Centrāleiropā. Turpmākajās sarunās ražotāji gan apņēmušies saglabāt iespējami stabilāku līmēto kokmateriālu pārdošanas cenu līmeni un nepieļaut tā pazemināšanos zem 230 €/m3. Tajā pašā laikā ar klientiem Francijā nekādi būtiski līgumi līdz decembrim vēl netika slēgti, savukārt Lielbritānijā, sterliņu mārciņas kursam nostiprinoties attiecībā pret eiro, Baltijas valstu ražotāju pārdošanas ieņēmumi saglabājās stabili. Vietējā – Baltijas valstu tirgū rupji zāģēto egles kokmateriālu (rough-sawn) piegādes cenas novembrī sasniedza vidēji 175 €/m3, priedes zāģmateriālu cenas – 185 €/m3. No Krievijas priedes dēļi ēvelēto produktu ražošanai Baltijas valstīs ievesti par 198 – 202 €/m3.  Atsaucoties uz nemainīgi augstām zāģbaļķu cenām, Baltijas valstīs strādājošās kokzāģētavas jau informējušas savus klientus, ka 2013.gada otrajā ceturksnī zāģmateriālu cenas tiks paaugstinātas.

Samazinoties tālākapstrādes produktu ražošanas apjomiem un attiecīgi arī vajadzībai pēc izejmateriāliem, vietējā tirgū Baltijas valstīs zāģmateriālu piedāvājums uz doto brīdi ir lielāks nekā pieprasījums. Uzņēmumi satraukti par pieprasījuma samazināšanos pēc koksnes produktiem arī eksporta tirgos, jo īpaši tāpēc, ka no zāģmateriālu ražotājiem Krievijas ziemeļrietumos stabils piedāvājums saglabājies jau vairākus mēnešus. Eiropas zāģmateriālu tirgū kopumā vājam pieprasījumam saglabājoties jau kopš 2012.gada sākuma, meklējot alternatīvas, Baltijas valstu ražotāji kāpinājuši pārdošanas apjomus ārpus Eiropas robežām. Piemēram, Āzijā piegādātājiem apgrozījumu atsevišķos gadījumos izdevies palielināt līdz pat 30%. Ziņots, ka apmierinošs pieprasījums pēc lamelēm ir Japānā. Labas pārdošanas iespējas joprojām ir Ziemeļāfrikā un vairumā Arābu valstīs.

Ēvelēto kokmateriālu cenas novembrī saglabājās iepriekšējā mēneša līmenī. Papildus spriedzi joprojām radīja lētāku izstrādājumu piedāvājums no Zviedrijas ražotājiem. Tā kā šo produktu pircēji liekus uzkrājumus neveic, pieprasījums vairumā Eiropas valstu tirgos kopumā ir vājš, liekot ražotājiem intensīvāk paplašināt tirdzniecību ārpus Eiropas. Zemās būvniecības aktivitātes dēļ ēvelēto kokmateriālu pārdošanas apjomi turpina samazināties, piemēram, Lielbritānijā. Beniluksa valstīs pārdošanas apjomi visumā saglabājās stabili trešā ceturkšņa līmenī. Ņemot vērā, ka ēvelēto produktu pārdošanas cenas pazeminājušās straujāk nekā izejmateriālu iepirkuma cenas, ēvelēto kokmateriālu ražotāju ienākumi samazinājušies. Piemēram, Lielbritānijā C 24 stiprības klases konstrukciju zāģmateriāli novembrī realizēti par vidēji 175 £/m3, FOM. Tajā pašā laikā Vācijā nešķirotu ēvelēto produktu cenas joprojām variēja salīdzinoši plašā diapazonā – no 250 līdz 260 €/m3.

 

Raksts: “Slack demand for softwood lumber causing some decay in prices for Baltic whitewood”, magazine “EUWID”, publ. 05.12.2012.

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.49/2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *