Šogad daudz ko noteiks pieprasījums ārvalstīs un spēja pielāgoties

Šis gads varētu būt līdzīgs 2012.gadam; ļoti daudz ko noteiks pieprasījums ārvalstīs un spēja pielāgoties. Tā šā gada perspektīvas vērtē vairāki laikraksta “Dienas Bizness” aptaujātie meža nozares uzņēmēji.  Nozare savus izstrādājumus realizē ārvalstīs, un no šo noieta tirgus pircēju uzvedības – pieprasījuma, cenu svārstībām – ir atkarīgi ne tikai daudzu kokrūpnieku finansiālās darbības rādītāji, bet arī Latvijas kopējie eksporta ienākumi.

„Viss ir atkarīgs no ārvalstu pasūtītājiem. Šobrīd jau ir pasūtījumi no Francijas, Vācijas, Austrijas, tomēr to, kāds būs gads kopumā, gada pirmajā darbdienā ir ļoti grūti prognozēt,” tā uz jautājumu par prognozēm atbild līmēto koka brusiņu un logu ražotāja SIA „Latvāņi” direktors Laimonis Onzuls, piebilstot, ka pēdējos gados tikpat kā esot pazudusi ilgtermiņa prognozējamība.

Otrs kokrūpniekiem svarīgs jautājums ir apaļkoksnes pieejamība. „Mans secinājums – cīņa par vērtīgajiem apaļkoksnes sortimentiem Latvijā saasināsies, kas novedīs pie to cenu pieauguma, taču jārēķinās, ka ārzemēs koksnes izstrādājumiem cenas nebūt nepieaug,” uz pretēji vērstajiem apaļkoksnes cenu pieauguma un gala produktu realizācijas cenu stagnācijas vektoriem norāda L. Onzuls. Laiva ir sašūpota, un tieši apaļkoksnes resursi var būt iemesls, lai kāds no tās ‘izkristu’ ar visām no tā izrietošajām sekām. Daži nozares uzņēmēji cer, ka 2013.gadā iekustēsies skujkoku apaļkoksnes importa jautājums no Krievijas ar samazinātu izvedmuitas likmi, par ko tika panākta vienošanās ES un Krievijas starpā. Tiesa, daļa uzņēmēju uz šo iespēju raigās visai skeptiski.

Par 2013. gada lielākajiem izaicinājumiem, tāpat kā 2012.gadā, tiek minēta ražošanas efektivizācija, iesākto investīciju projektu pabeigšana, savas konkurētspējas paaugstināšana un tādējādi arī spēja adekvāti reaģēt uz tirgū notiekošajām pārmaiņām. Tiesa, gads vēl tikai sācies, tāpēc to, kādi procesi sagaidāmi lielākajos noieta tirgos, vēl īsti nevar prognozēt.

 

Raksts: “2013. gads varot būt 2012. gada kopija”, Māris Ķirsons, publ. 03.01.2012.

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.2 (4407)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *