Izstrādās elektroenerģijas cenu pieauguma risku ierobežošanas plānu

Ņemot vērā, ka vēsturiski īstenotās politikas rezultātā tuvākajos gados sagaidāms būtisks elektroenerģijas kopējās cenas kāpums, Ministru kabinetā skatīts Ekonomikas ministrijas informatīvais ziņojums par elektroenerģijas cenu pieauguma riskiem un to potenciālo ierobežošanu, un atbalstīts ierosinājums kopīgi ar Finanšu, Tieslietu un Labklājības ministrijām izstrādāt un līdz š.g. 1.aprīlim iesniegt elektroenerģijas kopējās cenas pieauguma risku ierobežošanas rīcības plānu.

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts: “Lai arī elektroenerģijas cenām ir tendence palielināties visā pasaulē, tomēr elektrības cenu palielinājuma riski Latvijā ir nesamērīgi un var būtiski ietekmēt visas ekonomikas konkurētspēju. Cenu kāpuma riskus pamatā nosaka elektrības izmaksu sasaiste ar gāzes cenu, jo gandrīz trešdaļa elektroenerģijas tiek saražota gāzes koģenerācijā un tās atbalstam jau pašlaik patērētāji maksā klāt gandrīz vienu santīmu pie elektroenerģijas tirgus cenas. Arī atbalsta formula daudziem “zaļās enerģijas” ražotājiem ir saistīta ar gāzes cenu. Gāzes cenas pieauguma dēļ nākamā gada 1.aprīlī obligātā iepirkuma komponente palielināsies līdz 1.93 santīmiem par katru kilovatstundu. Tādēļ EM informatīvajā ziņojumā sniedz izvērstu analīzi par elektroenerģijas cenu pieauguma riskiem, lai valdībai un sabiedrībai būtu pilnīgs priekšstats par reālo situāciju. Valdībai jābūt gatavai tos sistemātiski novērst gan ar vēsturiskā atbalsta sistēmas pārskatīšanu, jaunas atbalsta sistēma izstrādi, gan ar citiem pasākumiem, lai elektrības cena neapdraudētu mūsu uzņēmēju konkurētspēju, darbavietas, iedzīvotāju maksātspēju un nepadziļinātu sociālās problēmas sabiedrībā. Šie jautājumi ir jārisina starpnozaru un starpministriju dialogā, lai panāktu iedzīvotāju un uzņēmēju interesēm sabalansētāko risinājumu.”

Ziņojumā norādīts, ka, pastāvot līdzšinējai elektroenerģijas ražošanas atbalsta politikai Latvijā, laika posmā līdz 2020.gadam, salīdzinot ar 2012.gadu, vidējā elektroenerģijas cena varētu pieaugt par 63%, t.sk. mājsaimniecībām par 53%, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem par 63% un lieliem ražojošiem uzņēmumiem par 73%. Nākotnē visbūtiskāko daļu elektroenerģijas kopējās cenas struktūrā aizņems obligātā iepirkuma kvotu (OIK) maksājumi. Pašlaik tos proporcionāli maksā visi lietotāji – gan mājsaimniecības, gan mazie un vidējie uzņēmumi (MVU), gan lielie energoietilpīgie ražotāji, tostarp AS „Liepājas metalurgs”, AS „Latvijas Finieris”, AS „Valmieras stikla šķiedra”, SIA „CEMEX” un tml.. Cenu pieaugums, savukārt, atstāj ietekmi uz uzņēmumu konkurētspēju gan Eiropas Savienībā (ES), gan starptautiskā mērogā. Tāpēc tā vietā, lai diskutētu par OIK maksājumu pārdali no vienas patērētāju grupas uz citu, problēma ir jārisina plašāk – kā primāro izvirzot OIK maksājumu samazināšanu ilgtermiņā kopumā.

 

Raksts: “Vairākas ministrijas kopīgi izstrādās elektroenerģijas cenu pieauguma risku ierobežošanas plānu”, Ekonomikas ministrija, publ. 08.01.2013.

Avots: www.em.gov.lv

“Par elektroenerģijas cenu pieauguma riskiem un to ierobežošanu”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *