Strauji samazinājusies kokzāģēšanas atlieku pieejamība Austrijā

Decembra pirmajā pusē Austrijas tirgū strauji samazinājies kokzāģēšanas atlieku piedāvājums. Par koksnes šķeldu pieejamības samazināšanos galvenokārt ziņojuši celulozes un papīrrūpniecībā strādājošie uzņēmumi. Koksnes plātņu rūpniecībā gan koksnes atlieku deficīts decembra vidū vēl nebija tik izteikts.

Zāģskaidu un šķeldu pieejamības samazināšanās daļēji skaidrojama ar tālāku koksnes pārstrādes apjomu samazināšanos Austrijas kokzāģētavās, tā kā nepieciešamo sortimentu piedāvājums apaļkoksnes tirgū, neskatoties uz mežizstrādes sezonas sākšanos privātajā mežu sektorā, nav būtiski audzis. Otrs iemesls ir ievērojamais pieprasījuma kāpums pēc zāģmateriālu ražošanas atlikumiem. Kamēr celulozes un papīrrūpniecībā ražošanas apjomi netiek palielināti zemās pirktspējas dēļ galaproduktu tirgū un pāris plātņu ražotnēs uz laiku darbība gada nogalē tika pārtraukta vispār, koksnes granulu rūpniecībā produkcijas izlaides apjomi turpina pieaugt.

Tā kā līdzšinējais zāģskaidu piedāvājums šajā industrijā segt pieprasījumu vairs nespēj, Austrijas granulu ražotāji sākuši palielināt šķeldu patēriņa īpatsvaru. Nekādas būtiskas izmaiņas granulu rūpniecībā turpmāko mēnešu laikā netiek prognozētas. Turklāt 2013.gada pirmā ceturkšņa beigās plānota jaunas granulu ražotnes (ar jaudu 80 000 tonnu gadā) atvēršana Augšaustrijā, kā rezultātā kokskaidu pieejamība Austrijas tirgū samazināsies vēl vairāk.

Daži celulozes un papīra ražotāji šķeldu samazinājumu vietējā tirgū kompensēja ar importu no Austrumeiropas, galvenokārt no Rumānijas. Tāpēc koksnes atlikumu deficītam kļūstot arvien izteiktākam, šķeldu imports no šīs valsts uz Austriju, visticamāk, turpinās pieaugt.

Zāģmateriālu ražotāji tirgū izveidojušos situāciju decembrī centās izmantot savā labā, paaugstinot zāģskaidu un šķeldu piegādes cenas 2013.gada pirmajā ceturksnī. Tā kā augstākas pārdošanas cenas tika panāktas jau par piegādēm pēdējā ceturksnī, koksnes atlikumu piegādātāji gada pēdējā mēnesī centās panākt pārdošanas cenu paaugstināšanu par vēl 0.50 – 1.00 €/m3. Respektīvi, ja 2012.gada pēdējā ceturksnī koksnes šķeldu vidējā pārdošanas cena bija 15.50 – 16.00 €/m3 (pie zāģētavas), to realizācijas cenas 2013.gada pirmajā ceturksnī koksnes pārstrādātāji centās paaugstināt līdz 16.00 – 16.50 €/m3 (atsevišķos gadījumos līdz 17.00 €/m3). Tāpat zāģētavas paudušas vēlmi paaugstināt skaidu piegādes cenas. Jau decembrī granulu ražotāji par skaidām bija gatavi maksāt pat 15 €/m3, taču brīvo resursu deficīta dēļ spot tirgū neviens darījums par šādu cenu netika veikts. Plātņu ražotājiem Austrijā pēdējā ceturksnī kokskaidas tika pārdotas par vidēji 12.00 – 12.50 €/m3, savukārt granulu ražotājiem – par vidēji 13.50 €/m3 (atsevišķos gadījumos par 14.50 €/m3).

Samazinoties šķeldu piedāvājumam, Austrijas celulozes un papīra ražotāji decembra sākumā lielākos apjomos sākuši importēt arī bojātu zemas kvalitātes skujkoku papīrmalku. Papildus šķeldu importam no Rumānijas, palielinātos apjomos no Austrumeiropas sākts iepirkt arī apaļkoksni.

 

Raksts: “Rapid fall in Austria’s sawmill-residues supply” & “Austrian pulp and paper sector increasing log import”, magazine “EUWID”, publ. 19.12.2012.

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.51/2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *