AER nozares pārstāvji noraida EM piedāvājumus jaunajai atbalsta sistēmai

Virkne nozares pārstāvju un ekspertu 9.janvāra diskusijā par AER izmantošanu Latvijā pauda viedokli, ka līdzšinējā “feed-in” sistēma, garantēti iepērkot saražoto elektroenerģiju par izmaksās balstītu cenu, ir labākā, taču Latvijā tā ir nepareizi izmantota, tāpēc tā nav bijusi veiksmīga.

Latvijas Biomasas asociācijas valdes loceklis Didzis Palejs pasākumā vērtēja, ka vaina nav sistēmā, bet gan tajā, kā tā tiek lietota. Viņaprāt, sistēma būtu jāuzlabo, taču atbildīgā Ekonomikas ministrija (EM), pēc viņa domām, negrib redzēt problēmas patiesos cēloņus un neieklausās ekspertos. Palejs norādīja, ka “feed-in” ir pasaulē izplatītākā sistēma, tā veicina nozares attīstību, caurspīdīgumu, nozīmē zemu risku līmeni.

“Providus” pētnieks Reinis Āboltiņš savukārt atsaucās uz Starptautiskās enerģētikas aģentūras veiktajiem pētījumiem, kuros secināts, ka optimālākā ir sabalansēta “feed-in” tarifu vai “feed-in premium” tarifu sistēma. Arī viņš pauda pārliecību, ka problēma ir nevis sistēmā kā tādā, bet gan ieviešanā un praksē, tāpēc mudināja nelekt “no viena grāvja otrā” un nepāriet uzreiz uz tirgus sistēmu, kas Latvijā nav aprobēta un nestrādās.

Diskusijā izskanēja kritika ministrijas rosinātajiem priekšlikumiem, kas paredz uzdot elektrības tirgotājiem nodrošināt noteiktu zaļās enerģijas īpatsvaru. Palejs pauda viedokli, ka šāda “zaļo sertifikātu” sistēma noteikti nav labāka par obligāto iepirkumu. Nozares pārstāvju vērtējumā tie labi darbojas tikai attīstītos tirgos ar lielu konkurenci. Arī Āboltiņš teica, ka saskaņā ar pētījumiem sertifikātu sistēma ir dārgāka un labākus nosacījumus nodrošina dominējošiem uzņēmumiem.

Nozares pārstāvji piedāvā izstrādāt kritērijus, pēc kuriem salīdzināt dažādas atbalsta shēmas, kā iespējamos kritērijus minot papildu izmaksas pret iekšzemes kopproduktu un reģionālās attīstības indeksu, kā arī veidot darba grupu, lai izstrādātu optimālu modeli.

Jau ziņots, ka valdība 2012.gada 28.augustā piekrita ierobežot valsts atbalstu jauniem atjaunojamās enerģijas projektiem, kā arī gāzes koģenerācijas stacijām. EM secināja, ka līdzšinējais atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražošanai, izmantojot atjaunojamos energoresursus, nav bijis ilgtspējīgs un no izmaksu viedokļa tas nav bijis pietiekami kontrolējams, tāpēc EM sāka darbu pie jauniem atbalsta instrumentiem zaļās enerģijas jomā.

 

Raksts: “AER nozares pārstāvji noraida EM piedāvājumus jaunajai atbalsta sistēmai un aicina uzlabot līdzšinējo”, LETA, publ.09.01.2012.

Avots: www.delfi.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *