Samazinājies zāģmateriālu pieprasījums Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos

Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu reģiona tirgos aizvadītā gada pēdējais ceturksnis sākās ar jūtami mazāku pieprasījumu pēc skujkoku zāģmateriāliem. Novembra sākumā situācija neuzlabojās, tāpēc, piedāvājumam saglabājoties nemainīgi augstam, tirgotāju konkurence gandrīz visos nozīmīgākajos zāģmateriālu pārdošanas tirgos saasinājās un spiediens uz cenām pieauga.

Vācijas zāģmateriālu ražotāji izlaides apjomus sāka samazināt decembra sākumā, tāpēc mēneša vidū kopējais piedāvājums šajā reģionā vēl nebija samazinājies. Lai veicinātu pieprasījuma un piedāvājuma līdzsvarošanos pārdošanas tirgos, tāpat aktivitātes samazināšanās šajā sektorā gaidāma Skandināvijā. Tur vairums ražotāju par plašākiem samazinājumiem gada beigās un 2013.gada pirmajā ceturksnī ziņoja jau oktobra sākumā.

Ņemot vērā, ka tirgū atsevišķos gadījumos bija neadekvāti zems zāģbaļķu piedāvājums, augstāks kopējais koksnes cenu līmenis un nepieciešamās kvalitātes baļķu deficīts,  no Vācijas ražotājiem egles zāģmateriālu piedāvājums Ziemeļāfrikas valstu tirgos pēdējā ceturksnī pērn bija mazāks nekā citkārt šajā laika periodā. Iepriekšminēto apstākļu dēļ nespējot gūt peļņu no produkcijas realizācijas šajā reģionā, daži uzņēmumi pat atsauca iepriekš slēgtos darījumus. Tajā pašā laikā Skandināvijas un virknei Austrumeiropas kokmateriālu ražotāju gatavās produkcijas uzkrājumi, kas paredzēti realizācijai Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu tirgos, decembrī noliktavās joprojām vēl bija pietiekami lieli. Turklāt trešajā ceturksnī skujkoku zāģbaļķu vidējo cenu lejupslīde Zviedrijā turpinājās, ļaujot zāģmateriālu ražotājiem pazemināt pārdošanas cenas un saglabāt konkurētspēju ārpus Eiropas tirgos.

Kokmateriālu tirgotājus decembrī bažīgus darīja arī politisko nemieru atjaunošanās Ēģiptē, kas importētājiem un būvkompānijām rada grūtības veikt pasūtījumu plānošanu. Ja situācija tuvākajā laikā nenostabilizēsies, tiek pieļauts, ka zāģmateriālu importētāji kļūs piesardzīgāki un iepirkumus 2013.gada pirmajā ceturksnī samazinās.

Pieprasījuma samazināšanās un pieaugošā neskaidrība par tālāku situācijas attīstību Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu tirgos padarījusi neiespēju izvairīšanos no cenu samazinājuma. Standarta produktu vidējā CIF cena Alžīrijā decembra vidū joprojām bija aptuveni  178 – 180 €/m3, Lībijā –  180 – 182 €/m3 un Marokā – 180 – 185 €/m3.

Uz vairākām minētā reģiona valstīm pēdējā ceturkšņa sākumā piegādes apjomi saruka arī no Latvijas. Saskaņā ar CSP statistikas datiem oktobrī mazāk skujkoku zāģmateriālu tika eksportēts uz Izraēlu (par 33% salīdzinājumā ar septembri), uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem (-23%), Jordāniju (-17%) un uz Saūda Arābiju (-48%). Tajā pašā laikā uz Ēģipti, kas ir lielākais Latvijā ražoto skujkoku zāģmateriālu noieta tirgus ārpus Eiropas, eksports audzis par 3,3%, uz Maroku – par 53% un uz Pakistānu – par 69%.

 

Raksts: “Slacker demand on the softwood lumber markets of North Africa and Middle East”, magazine “EUWID”, publ.12.12.2012.

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.50/2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *