50% Latvijas tirgū pārbaudīto rotaļlietu neatbilst drošības noteikumu prasībām

Patērētāju tiesību aizsardzības centra tirgus uzraudzības projekta ietvaros veiktajā bērnu rotaļlietu pārbaudē noskaidrots, ka Latvijas tirgū joprojām ir pieejamas rotaļlietas, kas var apdraudēt patērētāju drošību. Projekta laikā tika veiktas 68 pārbaudes, kopumā izvērtējot 346 rotaļlietu modeļus. Rezultātā konstatēts, ka 50% pārbaudīto rotaļlietu neatbilst drošuma noteikumu prasībām. Lai noskaidrotu, kādas prasības jāņem vērā rotaļlietu ražotājiem un kādēļ tirgū ir tik daudz nekvalitatīvu rotaļlietu, portāls Nekrize.lv uz sarunu aicināja rotaļlietu ražotāja „Eco Toys Latvia” dibinātāju un valdes locekli Pārslu Indāri.

„Ikvienam uzņēmējam, kurš vēlas sākt ražot rotaļlietas vai kurš jau to dara, jāievēro Ministru kabineta noteikumi Nr.132 Rotaļlietu drošuma noteikumi. Šie noteikumi ne tikai nosaka drošības prasības, kas attiecas uz rotaļlietām, bet arī to novērtēšanas kārtību, nepieciešamo dokumentāciju un citas lietas, kas attiecas uz rotaļlietu ražošanu, izplatīšanu utt. Jāteic, sākumā jebkurš likuma „burts” var šķist sarežģīts un neizpildāms. Taču, ja kārtīgi izpēta un iedziļinās noteikumos, to izpilde vairs nav neiespējama. Protams, tas prasa laiku un līdzekļus, bet rotaļlietu lietotāju – bērnu drošībai tomēr jābūt pirmajā vietā. Noteikumi liek izvērtēt jebkuru soli ražošanā – sākot no materiālu piegādātājiem un beidzot ar gala produktu. Jāpiebilst, ka mūsu ražotās rotaļlietas atbilst arī visiem Eiropas Savienības drošības standartiem, ko apliecina CE marķējums uz tām.

Izvērtējot iemeslu, kādēļ Latvijā un, protams, arī citos tirgos pieejamas rotaļlietas, kuras neatbilst drošības noteikumiem, jāteic, ka galvenā problēma ir tieši ražotājos. Likums jau nav vainīgs, ka tas netiek ievērots. Lai risinātu šo problēmu, Latvijā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs veic kontroles. Taču jāsaprot, ka vienai iestādei nav pa spēkam izvērtēt visas tirgū pieejamās rotaļlietas, kuru skaits pārsniedz vairākus tūkstošus. Tas vienkārši fiziski nav iespējams. Tādēļ vecākiem, iegādājoties savām mazajām atvasītēm rotaļlietas, pirkums jāizvērtē ar vēsu prātu. Galvenie jautājumi, kas būtu jāuzdod, ir – vai rotaļlieta nekaitēs bērnam un vai tajā ir vērts ieguldīt naudu. Protams, bērnu vēlmes var atšķirties no vecāku viedokļa, taču jābūt racionāliem.

Runājot par uzņēmuma attīstību, jāteic, ka, ja iepriekš vairāk koncentrējāmies uz eksportu, tad patlaban mēģinām nostiprināt savas pozīcijas arī vietējā tirgū. Pērn noslēdzām sadarbības līgumu ar mazumtirdzniecības uzņēmumu „Rimi Latvia”, tikmēr šogad gatavojamies iepriecināt arī „Maxima Latvija” pircējus.”

 

Raksts: “Iegādājoties rotaļlietas, tās jāizvērtē ar vēsu prātu”, Nekrize.lv, publ. 16.01.2013.

Avots: www.nekrize.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *