Jauno «Fortum Jelgava» biomasas koģenerācijas staciju testēs jau aprīlī

Jaunajā biomasas koģenerācijas stacijā Jelgavā celtniecības darbi pabeigti par 80%, un pašlaik turpinās iekārtu montāža. Plānots, ka iekārtu testēšana noritēs aprīlī un turpināsies visu vasaru, lai nākamajā apkures sezonā kā galveno kurināmo Jelgavā varētu izmantot biomasu. Kā norāda «Fortum Jelgava» biomasas koģenerācijas stacijas projekta vadītājs un nākamais ekspluatācijas vadītājs Ingus Kaprāns, stacijas būvniecība notiek saskaņā ar plānoto laika grafiku.

Jauno biomasas koģenerācijas staciju ekspluatācijā plānots nodot septembrī. «Jaunā koģenerācijas stacija nodrošinās Jelgavas centralizētās siltumapgādes sistēmu no viena siltuma avota, izmantojot zem Lielupes izbūvēto saistvadu. Tādējādi būtiski mainīsies kurināmā struktūra – ja līdz šim centralizētas siltumapgādes nodrošināšanā tika izmantota tikai dabasgāze, tad 2013./2014. gada apkures sezonā galvenais kurināmais būs biomasa. Mēs sagaidām, ka tas labvēlīgi ietekmēs siltumenerģijas tarifu Jelgavā un padarīs mūsu pakalpojumu konkurētspējīgāku un klientiem draudzīgāku,» uzsver SIA «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa, norādot – «Fortum» pieredze apliecinājusi, ka visefektīvākais siltumenerģijas ražošanas veids Baltijas reģionā ir ražot to koģenerācijas procesā, kas ir vienlaicīga elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošana, no vietējiem kurināmā resursiem. «Tādējādi tiek sasniegta visaugstākā kurināmā izmantošanas efektivitāte, tiek izmantoti vietējie resursi, kas ir lētāk nekā importētais fosilais kurināmais, un, kas ir ne mazāk svarīgi, tiek sekmēta vietējās ekonomikas attīstība.»

Jau ziņots, ka «Fortum» biomasas koģenerācijas stacija Jelgavā būs lielākā un modernākā Latvijas koģenerācijas stacija no tām, kurās tiek izmantoti atjaunojamie energoresursi. Stacijas projektētā siltumenerģijas jauda ir 45 MW. Plānots, ka gadā tā saražos 230 GWh siltumenerģijas, kas tiks nodota Jelgavas centralizētās siltumapgādes sistēmā. Projektētā elektriskā jauda ir 23 MW. Gadā stacija saražos 110 GWh elektroenerģijas, kas savukārt tiks nodota Latvijas kopējā elektroenerģijas pārvades tīklā. Ar šo jaudu, izmantojot no vietējiem piegādātājiem iepirkto šķeldu, stacija spēs nodrošināt 85% no Jelgavas centralizēti piegādātās siltumenerģijas.

Saskaņā ar SIA «Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības Institūts» 2012.gadā veiktā pētījuma «Koksnes biomasas izmantošana enerģijas ieguvē. Attīstības tendenču un iespēju novērtējums» ietvaros gūto informāciju, jaunajā «Fortum» koģenerācijas stacijā ik gadu tiks patērēti aptuveni 475 000 berkubikmetru koksnes šķeldu.

 

Raksts: “Jauno koģenerācijas staciju testēs jau aprīlī”, Sintija Čepanone, publ. 24.01.2013.

Avots: www.jelgavasvestnesis.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *