Kokrūpnieki turpina kāpināt ienākumus, pateicoties eksporta tirgiem

Asociācijas ”Latvijas Koks” apkopotie dati par saimniecisko darbību pērn liecina, ka eksporta tirgi ļauj kokrūpniekiem pārsist rekordus. Pēc asociācijas ”Latvijas Koks” izpilddirektora Andra Plezera sacītā, pērn savu neto apgrozījuma rekordu pārspējuši gan asociācijas lielie uzņēmumi AS ”Latvijas Finieris” un SIA ”Bolderaja Ltd”, gan tādi uzņēmumi kā SIA ”Verems” un SIA ”Dižmežs”. Līdz ar to arī asociācijā ietilpstošo uzņēmumu kopējais neto apgrozījums pieaudzis vairāk nekā par 20 milj. Ls un sasniedzis tās pastāvēšanā augstāko punktu – 267,7 milj. Ls.

A.Plezers norāda, ka teju visa apgrozījuma pieauguma pamatā ir lielāki ienākumi no produkcijas izstrādājumu realizācijas ārzemēs – teju 18 milj. Ls. ”Latvijā strādājošie kokrūpnieki galvenokārt strādā ārvalstu pircējiem, jo vietējais tirgus pat nekustamā īpašuma buma laikos ir bijis relatīvi neliels,” tā A. Plezers. Tiesa gan, ir arī izņēmums – SIA ”Dižmežs”, kura neto apgrozījums pērn pieaudzis, kaut arī eksporta ienākumi bijuši mazāki nekā 2011.gadā.

Visstraujāko pieaugumu procentuālā izteiksmē uzrāda SIA ”Timberex Group” – par 60,8%, SIA ”Bolderaja Ltd” – par 11,2%, savukārt naudas izteiksmē ienākumus visvairāk spējusi palielināt SIA ”Bolderaja Ltd” – par 10,35 milj. Ls un AS ”Latvijas Finieris” – par 7,46 milj. Ls. ”Tas ļauj secināt, ka plātņu ražotāji pērn turpināja ienākumu kāpumu. Un tas ir vēl būtiskāk tieši tādēļ, ka šie uzņēmumi 2010.gadā jau īstenoja tā dēvēto V veida scenāriju,” skaidro A. Plezers. Viņš atzīst, ka ne visi asociācijas uzņēmumi spējuši uzrādīt tik lielus neto apgrozījuma rekordus. Pērn savas darbības laikā vislielāko neto apgrozījumu sasniedza RSEZ SIA ”Verems” – nedaudz vairāk par 17 milj. Ls, kas salīdzinājumā ar 2011.gadu ir par 1,17 milj. Ls jeb 7,4% vairāk. ”Tas ir sekmīga darba rezultāts, ” tā rekordlielā neto apgrozījuma sasniegšanu vērtē uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Staris. Viņš uzsver, ka arī 2013.gads tiek prognozēts kā labs. ”Uzņēmumā tiek veiktas investīcijas, kas jau šā gada nogalē palielinās lielformāta bērza saplākšņu ražošanas jaudas.” Tādējādi 2013.gadā salīdzinājumā ar 2012.gadu vajadzētu būt nedaudz lielākiem saražotās produkcijas apjomiem un līdz ar to arī lielākam neto apgrozījumam.

 

Raksts:”Eksporta tirgi ļauj kokrūpniekiem pārsist rekordus”, Māris Ķirsons, publ. 25.01.2013.

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness” (Nr. 18/4423)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *