Atklāta Jāņa Straupes mēbeļu dizaina izstāde “Funkcionālais neprāts”

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) līdz 17. februārim apskatāma Jāņa Straupes mēbeļu dizaina izstāde „Funkcionālais neprāts”. Tā ir kā ievads mākslinieka personālizstādei, kas plānota 2014. gada pavasarī jaunajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā.

Ekspozīcijā aplūkojami vairāki Jāņa Straupes darbi – funkcionālas dizaina mēbeles, kuru izveide bija profesionāls izaicinājums, kas vainagojies ar neviltotu lepnumu par rezultātu. Kumodes ir praktiski pielietojamas, tehniski sarežģītas, bet formā tīras mēbeles ar taisnām, ģeometriski precīzām un asām līnijām, bez lieka poētisma, cakām un kruzuļiem. Tā ir spēle ar formu, kam priekšnosacījums ir funkcionalitāte.

Mākslinieks Jānis Staupe izstādēs piedalās kopš 1983. gada. Šinī laikā ir bijušas daudzas grupu un personālizstādes gan Latvijā, gan ārvalstīs. Autors ir saņēmis vairākus apbalvojumus, to skaitā ieguvis Gada balvu dizainā (2008).

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā apskatāmi Jāņa Straupes darbi „Krēsls” (1987), „Inscenējums konflikta situācijai. Galds un krēsls.” (1987) un „Krēsls krēslā” („Dubultkrēsls”; 2008). Arī pēdējās divas mākslinieka personālizstādes – „Insekti” un „Mezozojs” – ir notikušas muzeja sienās. Šīs izstādes tika veidotas kā starpdisciplināri projekti, kur, līdztekus koktēlniecības objektiem, kopējā tēla radīšanā piedalījās gaisma, skaņa un video projekcija kā neatņemamas koncepcijas sastāvdaļas. Šajos projektos mākslinieks centās paplašināt savus izteiksmes līdzekļus, par papildus mērķi izvirzot uzdevumu radīt alternatīvu telpu, ko neierobežotu izstāžu zāles sienas. Vispilnīgāk un tiešāk tas izdevās 2012. gada vasarā, kad festivāla „Rojal” ietvaros izstādes „Mezozojs” objekti tika izvietoti jūrā.

Kopš 2007. gada mākslinieks Jānis Straupe ir pievērsies eksperimentiem ar ģeometriskām pamatformām, saglabājot dizaina objektu – mēbeļu funkcionalitāti, par ko varēs arī pārliecināties autora jaunajā izstādē „Funkcionālais neprāts”, kas paralēli darbiem DMDM pastāvīgajā ekspozīcijā sniegs plašāku ieskatu mākslinieka pēdējo gadu jaunradē.

 

Raksts: “Funkcionālais neprāts”, Jānis Straupe, Inese Baranovska, skat. 30.01.2013.

Avots: www.lnmm.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *