Mēbeļu patēriņš šogad Latvijā varētu pieaugt līdz 55 miljoniem latu

Tā kā biroja mēbeļu tirgus pārtiek galvenokārt no valsts pasūtījumiem, nozares fokusā šobrīd ir drīzumā gaidāmais apmēram četrus miljonus latus vērtais Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas mēbeļu iepirkums, kā arī Valsts ieņēmumu dienesta jau izsludinātais iepirkums tā jaunajai ēkai, kurā prognozētā līgumcena ir norādīta vairāk kā divi miljoni latu, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības (IUB) mājaslapā. Vietējie biroja mēbeļu ražotāji un importētāji šos iepirkumus gan vērtē divējādi. Tam, ka viens Latvijas vidusmēra uzņēmums šos divus mēbeļu pasūtījumus nevar ‘pacelt’, piekrīt arī asociācijas ‘Latvijas mēbeles’ izpilddirektors Andris Plezers, kurš gan norāda, ka konkursu nolikumi parasti pieļauj veidot apvienības.

Kopējā mēbeļu tirgus izaugsme Latvijā šogad varētu būt apmēram 10 miljoni latu, lēš A. Plezers. Respektīvi, ja pērn Latvijā mēbeļu patēriņš veidoja 45 miljonus latu, tad šogad tas varētu sasniegt jau 55 miljonus latu. Tostarp biroju mēbeļu tirgus pēc asociācijas aplēsēm no kopējā apjoma veido 25 – 30%.

Tirgus tendences kopumā aptaujātie uzņēmēji vērtē kā pozitīvas. Lai arī lielu daļu nozares iekšējā tirgū joprojām uztur tieši valsts iepirkumi, dzīvības pazīmes pēc ilgāka sastinguma palēnām sācis izrādīt arī privātais sektors. Vietējo biroja mēbeļu tirgu bez importētājiem lielākoties nodrošina nelielie uzņēmumi ar apgrozījumu līdz 1 – 2 miljoniem latu, kas ir elastīgāki un spēj operatīvi izpildīt arī nelielus individuālus pasūtījumus.

Kā liecina 2012.gada rezultāti, biroja mēbeļu tirgus Latvijā pakāpeniski atgūstas, tomēr līdz pirmskrīzes līmenim vēl tālu, atzīst SIA ‘Ergolain Design’  valdes locekle Ilze Rieba. „Kopumā pasūtījumu apjoms nozarē pieaug, taču saglabājas izvērtējoša attieksme, kas skaidrojams ar krīzes mācību un banku politiku.” SIA ‘Rīgas Krēslu fabrika’ valdes priekšsēdētājs Aldis Circenis piekrīt, ka privātajā biroja mēbeļu sektorā kustība parādījusies, ko apliecina statistikas dati par brīvajām telpām biroju nomas tirgū.

SIA ‘Ēdelveiss EG’, kas vairāk koncentrējas uz valsts iepirkumu sektoru, šogad, pamatojoties uz iestrādēm, plāno panākt apgrozījuma pieaugumu 20% apmērā. Valsts un pašvaldību biroja mēbeļu iepirkumus uzņēmums dala divās krasi atšķirīgās kategorijās – mazie iepirkumi ar tāmi līdz 20 tūkstošiem latu un lielie projekti. SIA ‘Ēdelveiss EG’ orientējas uz lielajiem iepirkumiem, kur pastāv visi banku nodrošinājumi, galvojumi un garantijas, un konkurentu cenām ir loģisks izskaidrojums. Arī ‘Ergolain’ koncentrējas uz lielākajiem pasūtījumiem gan publisko iepirkumu, gan privātajā sektorā. Kā norāda uzņēmuma Korporatīvo klientu daļas vadītājs Aigars Kalvišs, analizējot publisko iepirkumu noteikumus, joprojām saskatāmas tendences izvēlēties zemāko cenu. Vienlaikus tiekot noteikts veikt piegādi samērā īsos termiņos. Savukārt privātajā sektorā vērojams, ka pasūtītājs lielāku uzmanību pievērš veselībai, videi un tehnoloģijām. Starp pasūtītājiem kopumā vērojama tendence izvēlēties vienu piegādātāju, kas nodrošina kompleksu biroju izveidi, tādējādi ļaujot ieekonomēt gan laiku, gan līdzekļus.

 

Raksts: “Trumpis – valsts rokās”, Uldis Andersons, publ. 02.04.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 63 (4468)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *