Skotijā uzsāks nelietderīgo gobu koksnes izmantošanu mēbeļu ražošanā

Līdz šim ar Nīderlandes gobu slimību (Dutch Elm disease) inficētie koki Edinburgā tika likvidēti, pēc izzāģēšanas tos sadedzinot. Edinburgas varas iestādes vienojušās ar Skotijas Mēbeļu ražotāju asociāciju, ka turpmāk inficētā koksne tiks izmantota krietni lietderīgāk – mēbeļu rūpniecībā.

Edinburgā un tās apkārtnē ir aptuveni 15 000 ar Nīderlandes gobu slimību inficētu koku. Un to skaits turpina palielināties, saasinot arī problēmu, kādā veidā šie resursi maksimāli efektīvāk utilizējami.

Gobu slimību ierosina no citām zemēm ieceļojusī sēne Graphium ulmi, ko izplata galvenokārt koksnes kaitēkļi – gobu gremzdgrauži. Slimības pirmās pazīmes parādās uz atsevišķiem zariem, veidojot tā saukto dzelteno karogu uz vēl veselo zaļo lapu fona. Slimībai attīstoties, drīz vien nonīkst jaunākie zari, pēc tam arī vecākie, kalšanas process pārņem visu vainagu vai tā lielāko daļu līdz beidzot nokalst viss koks. Taču eksperti apgalvo, ka tiek bojāti tikai koka ārējie slāņi un pārējo koksni var izmantot ražošanā.

Katrs ar šo slimību inficētais koks pēc tā nozāģēšanas turpmāk tiks marķēts ar īpašu kodu, kas ļaus izsekot, no kāda koka tapušas konkrētās mēbeles.

Līdzīga bojātu koku izmantošanas prakse notiek Kanādā, kur no kaitēkļu nomāktiem ošiem Otavā plānots būvēt metro staciju.

 

Raksts: “Felled trees infected by Dutch Elm to be used to make furniture”, STVNews, publ. 04.02.2013

Avots: www.local.stv.tv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *