Šodien sākas tradicionālo prasmju skola “Satiec savu meistaru!”

Vairāk nekā 100 vietās visā Latvijā nemateriālā kultūras mantojuma meistari no 4. līdz 7. aprīlim aicina pie sevis mācekļus un interesentus, lai pasākumā “Satiec savu meistaru!” dalītos ar savām prasmēm un zināšanām. Meistarus varēs satikt darbnīcās, studijās, muzejos, skolās, kultūras centros, bibliotēkās un viņu dzīvesvietās. “Satiec savu meistaru!” ir 2009. gadā aizsāktās Tradicionālo prasmju skolas turpinājums, kas pagājušajā gadā iekļauts Eiropas projektā „Eiropas amatu prasmju dienas”. Šajā laikā meistari aicina apgūt senās prasmes un zinības arī Eiropā – Francijā, Spānijā, Itālijā un citās valstīs.

Jau otro reizi šogad savas prasmes kokgriešanā interesentiem no visas Latvijas rādīs un mācīs koktēlnieks Pēteris Graudulis no Jaunjelgavas. Šī pasākuma pieredzē daloties, amatnieks atklāj, ka jāstrādā ar katru skolēnu individuāli. Arī trīs četri esot par daudz, jo citādi nevarot veltīt pietiekami daudz uzmanības katram. Darbs ar koku prasot lielu pacietību, uzmanību un koncentrēšanos. Tāpēc, lai veltītu uzmanību ikvienam, iemācītu pareizi darboties ar ēveli, kaltu, smilšpapīru, pastāstītu, kā sagatavojams materiāls, un ļautu iepazīt koku, izbaudīt, kāda milzu pacietība un dedzība vajadzīga, lai izgrebtu un noslīpētu kaut vienu koka karoti, 2010. gadā koktēlnieks interesentus apmācījis katru sestdienu veselu mēnesi!

Meistars skaidro arī pamatus materiālmācībā, demonstrējot 60 un 70 gadus žāvētus kokmateriālus, ko mantojis no citiem jau mūžībā aizgājušiem koktēlniekiem. Turpat blakus darbnīciņai Pētera paša izveidotajā muzejā var aplūkot viņa mūža darbus. Viņš stāsta, ka vislielākā cīņa ir darbus nosargāt. Daudzi – gan ārzemju miljonāri, gan pašmāju kolekcionāri – gribot nopirkt unikālos šķīvjus, cibiņas, karotes un gleznas, bet viņš pēdējos astoņus gadus nelokāmi paliek pie sava: “Tos varētu pārdot tikai kopā ar mani pašu.” Runājot par Tradicionālo prasmju skolas dienām, koktēlnieks iesaka apdomāt, vai maz ir dedzība pret kokapstrādi. Pateicīgi mācekļi esot pensionāri, kas, nodarbojoties ar kokgrebšanu, bauda un relaksējas. Pie Pētera skolojas arī novadnieki, konsultēties brauc pat deputāti, vasarā viesojas tūristu pūļi, tomēr visvairāk Pēteris gaidot tādus, kas mazliet ķerti uz koku – tiem būšot nākotne šai jomā. “Latvijas zelts ir koks, un ar to arī mums jālepojas,” saka Pēteris.

Savukārt to, kā pareizi salikt guļbūvi, kāpēc koku mizojamo sauc par slīmestu, kā pēc izskata var atšķirt dažādu koku koksni un no kāda koka vislabāk izgrebt abru maizes mīklas raudzēšanai noskaidrot, kā arī iemēģināt roku dažādos namdara darbos varēs Kaspara Arņa un Lauras Batarevskas “Namdara darbnīcā”, kas atrodas netālu no Rīgas, Garkalnes novada “Pirts Alpos”. Latgales pusē darbošanās kokapstrādes jomā projekta “Satiec savu meistaru!” ietvaros notiks Briežciema pagastā, kur Briežciema pamatskolā ar iemaņām virpošanā un koka trauku un svečturu izgatavošanā dalīsies meistars Aigars Keišs. Pagājušajā gadā pasākumam “Satiec savu meistaru!” bija ap 3000 apmeklētāju 96 norišu vietās. Meistaru kontaktinformācija atrodama: ŠEIT.

 

Raksts: “Šodien sākas tradicionālo prasmju skola “Satiec savu meistaru!””, Madara Briede, “Latvijas Avīze”, publ. 04.04.2013

Avots: www.la.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *