Rumānijā taps 150 miljonus eiro vērta koksnes produktu ražotne

Austrijas koksnes pārstrādes kompānija „Schweighofer” gatavojas paplašināt savu biznesu Rumānijā, jaunas kokapstrādes rūpnīcas izveidē investējot 150 miljonus eiro. Jaunā kokmateriālu ražotne atradīsies valsts centrālajā daļā un tās atvēršana plānota jau 2014.gadā. Līdz ar šīs rūpnīcas atvēršanu tiks radītas 650 jaunas darba vietas un vēl aptuveni 2000 darba vietas saistītajās nozarēs.

Jaunatvērtajā rūpnīcā gadā plānots saražot 800 000 kubikmetru zāģmateriālu. 70% saražoto dēļu tiks apstrādāti augstākas pievienotās vērtības produktos, kur  100 000 kubikmetru sākotnēji tiks tālāk izmantoti līmēto koksnes produktu ražošanai Japānas tirgum. Savukārt nākamajā etapā saskaņā ar projektu plānots uzsākt  līmēto koksnes produktu ražošanu arī vietējam tirgum.

80% saražoto zāģmateriālu tiks eksportēti. Nozīmīgākais „Schweighofer” produkcijas noieta tirgus joprojām ir Āzija (galvenokārt Japāna). Zināma daļa jaunajā rūpnīcā saražoto dēļu to tālākai apstrādei tiks piegādāti uz netālu esošo kompānijai piederošo kokapstrādes rūpnīcu „Comanesti” un Rumānijas galējos ziemeļos esošo rūpnīcu „Siret”. Blakus produkcija – kokapstrādes procesos radušies koksnes atlikumi – un gatavie koksnes izstrādājumi no jaunās ražotnes tiks transportēti pa dzelzceļu, to pārvadāšanai izmantojot līdz 100 kravu vagonus dienā.

Ar siltumu un elektroenerģiju jauno rūpnīcu apgādās blakus esošā modernā termoelektrostacija ar jaudu 10 MW, kas tiks darbināta, izmantojot tikai koksnes biomasu. Saražotā siltumenerģija tiks izmantota zāģmateriālu žāvēšanai un kokskaidu granulu ražošanai. Paredzēts, ka eksportam uz Eiropas tirgiem „Schweighofer” jaunajā kokapstrādes rūpnīcā ik gadu tiks saražoti ap 100 000 tonnu biokurināmā.

Uz šo brīdi Rumānijā ir četras „Schweighofer” kokapstrādes rūpnīcas, kurās nodarbināti kopumā ap 2500 cilvēku. Tādējādi šī kompānija Rumānijā ir līderis kokapstrādes nozarē. Vairāk nekā 80% saražoto koka izstrādājumu tiek realizēts ārpus Rumānijas. Augsts pieprasījums pēc „Schweighofer” kokmateriāliem ir vairāk nekā 60 pasaules valstīs. Kokapstrādes biznesu Rumānijā kompānija uzsāka ar kokzāģētavas „Sebes” izveidi valsts centrālajā daļā 2002.gadā. Otra kokzāģētava – „Radauti” – valsts galējos ziemeļos  tika atvērta 2008.gadā. Pēc diviem gadiem turpat izveidota līmēto koksnes plātņu rūpnīca „Siret”. Jaunākā ir 2010.gadā atvērtā finiera un galdniecības plātņu rūpnīca „Comanesti”.

Kā lielākās priekšrocības kokapstrādes rūpnīcu izveidei Rumānijā atzīmētas: augstas kvalitātes apaļo kokmateriālu pieejamība, kas iegūti no ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem; labi apmācīts personāls; pieeja Melnās jūras ostai Konstanta. Pašmāju tirgū Austrijas kompānija pamatā darbojas augstas kvalitātes celulozes un bioenerģijas ražošanas sfērās.

Eiropas mērogā Rumānija ir ceturtā lielākā skujkoku zāģmateriālu un trešā lielākā līmēto kokmateriālu piegādātājvalsts Japānas tirgum. Saskaņā ar vietējā izdevumā „Japan Lumber Journal” publicēto informāciju, 2012.gadā no Rumānijas uz Japānu tika piegādāti 282,8 tūkst.m3 zāģētās produkcijas (+1,2%) un 116,2 tūkst.m3 līmēto kokmateriālu (+17%).

 

Raksts: “Holzindustrie Schweighofer is investing 150 million Euro in a state of the art wood working factory in Covasna, Romania”, Schweighofer Group, publ. 28.03.2013

Avots: www.schweighofer.at

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *