‘Mūžīgā koka’ jeb koka plastmasas kompozītmateriāla terases dēļi

Vizuāli plastmasas kompozītmateriāla ECO Terrace dēļi izskatās kā kvalitatīvi apstrādāts dabīgais koks. Tomēr, salīdzinot ar dabīgo koku, tiem ir vairākas priekšrocības. Viena no tām – ļoti augsta mehāniskā noturība. Dabīgajam kokam ir šķiedras, tādēļ vides ietekmē – aukstumā, karstumā tas var izplesties, sarauties, vērpties. Turpretim koka plastmasas kompozītmateriāla terases dēļi nav pakļauti vides ietekmei, tie neizplešas, nesaraujas, nepelē un netrūd. Tādēļ nav katru otro sezonu jāapstrādā – jāpārkrāso, jālako. Tāpat koka plastmasas kompozītmateriāls ir ļoti blīvs, tāpēc šādi terases dēļi neuzsūc mitrumu, tos neapdraud ķirmji vai citi koksngrauži.

ECO Terrace dēļi tiek ražoti ar ekstrūzijas metodi, pārstrādājot dabīgā koka pulveri ar plastmasas granulām. No šī kompozītmateriāla gatavotie terases dēļi tiek piedāvāti vairākās krāsās – pelēcīgā, brūnā un gaiši brūnā. Latvijā šādus terases dēļus piedāvā uzņēmums “AM ENERGY”. “Mūsu mērķis bija panākt, lai Latvijas tirgū šis materiāls būtu konkurētspējīgs ar dabīgo koku, tādēļ mēs to piedāvājam par salīdzinoši ļoti pieejamu cenu,” uzsver uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Artis Mežinskis. ECO Terrace klājums tika izmantots, piemēram, moderna dizaina ekskluzīvai ēkai Sun Republic, kas atrodas Saulkrastos, jūras krastā. Ražošanas procesā koka plastmasas kompozītmateriāla terases dēļiem tika veikti dažādi izturības testi. Tie tika pakļauti agresīviem apstākļiem, līdzvērtīgi tam, ko tiem nāktos pārciest 20 gadu ekspluatācijas laikā. Terases dēļi vairākkārt tika ilgstoši mērcēti ūdenī, žāvēti un saldēti. Pēc skarbā 20 gadu cikla tie izskatījās gluži kā jauni, tiem nekas nebija noticis.

Terasēm un balkoniem grīdas klājumam bieži izmanto flīzes, taču mēdz būt, ka flīzes tiek nekvalitatīvi ieklātas vai arī mitruma ietekmē vienkārši atlec no pamatnes. Koka plastmasas kompozītmateriāla terases dēļi šai ziņā ir ļoti praktiski, jo tos klāj uz nolīmeņotām tāda paša materiāla lāgām. Ja hidroizolācijai rodas kādas problēmas, kompozītmateriāla dēli var atskrūvēt, novērst problēmu hidroizolācijā un pēc tam pieskrūvēt to atpakaļ. Jāņem gan vērā, ka šādu dēļu klājumam, liekot lāgas, jāveido mazāks solis – aptuveni 40 cm. Tas ir svarīgi, lai dēlis smaguma ietekmē neieliektos. Standarta koka dēļiem soļa izmērs ir apmēram 60 – 80 cm, rēķinoties ar iespēju, ka dabīgā koka dēļi var izplesties, sarauties.

Ar koka plastmasas kompozītmateriāla terases dēļiem klājumu var veidot gan pavisam nelielu, gan neierobežoti lielu. Terasi var veidot ar jebkādu dizainu, arī pakāpieniem. Ar kompozītmateriāla dēļiem var strādāt gluži tāpat, kā ar dabīgā koka dēļiem – zāģēt, salaist un stiprināt stūrus. Vienīgā atšķirība – koka plastmasas dēļus stiprina nevis ar naglām vai skrūvēm, bet tiem malās ir speciāli stiprinājumi, ar kuriem tos piestiprina pie fasādes vai grīdas. Materiāli, kas izgatavoti no koksnes kompozītmateriāliem ir plaši izplatīti ne tikai ASV, Kanādā un Japānā, bet arī Eiropā. Produkti, kas izgatavoti no koka polimēra kompozīta pēc izskata neatšķiras no īsta koka, tāpēc, pateicoties lieliskajām estētiskajām un noturīgajām ekspluatācijas īpašībām, to bieži mēdz dēvēt par ‘mūžīgo koku’. Atkarībā no tā, kur materiāls tiks izmantots, tā sastāvā ir 20 – 50% plastmasa un 50 – 80% koksnes šķiedras un apmēram 10% dažādi stabilizatori (smērvielas, fungicīdi, antioksidantus, UV filtri, stabilizatori), kas nosaka augstu pretestību pret mitrumu, mehāniskiem bojājumiem, pelējumu un uguni.

 

Raksts: “ECO Terrace – kalpos mūžīgi un tai nevajadzēs apkopi!”, būvniecības portāls ‘building.lv’, publ. 24.04.2013

Avots: www.building.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *