Pārspēti vairāku desmitu gadu seni medību trofeju rekordi

Medību trofeju izstādēs, kas aprīlī tika sarīkotas Saldū un Preiļos, divi izcili eksemplāri pārspējuši vairāku desmitu gadu senus rekordus. Mednieki spriež, ka tā neesot gadījies ilgāku laiku. Dienvidkurzeme tagad var lepoties ar otrajiem labākajiem staltbrieža ragiem Latvijā, bet preilēniešu panākums – tāda pati vieta mežakuiļa ilkņiem.

Saldus izstāde apliecināja, ka staltbriežu selektīvās medības “atmaksājas” – no 112 izstādītajām trofejām septiņas novērtētas ar zelta medaļu, 27 piešķirts sudrabs, 30 – bronza. “Staltbriežu trofeju kvalitāte Dienvidkurzemē uzlabojas kā nekur citur Latvijā, bet vistālāk tikuši Saldus apkārtnes mednieki,” atzīst medību trofeju eksperts Jānis Baumanis. Viņš to skaidro kā mednieku klubu apvienības darba rezultātu, kas savulaik tika izveidota pēc Zvārdes kolektīva vadītāja Māra Bērziņa ierosmes ar mērķi vienoties un ievērot pareizus staltbriežu medīšanas principus – nemedīt perspektīvos dzīvniekus un savlaicīgi likvidēt neperspektīvos eksemplārus. 2007. gadā pirmā apvienības izstāde palika bez zelta medaļām, bet kļūdainu eksemplāru bija ap 80% no visa staltbriežu trofeju klāsta, taču šogad jau pavisam cita aina – vairāk nekā pusei piešķirtas godalgas, lai gan bez kļūdām neiztika arī šoreiz. “Viena no tām – nomedīts briežu bullis ar pirmajiem ragiem, kuriem augšā jau izveidojušies trīs skaisti žuburi. Savvaļā Latvijā tādi sastopami ārkārtīgi reti. Šādu bulli nekādā gadījumā nedrīkstēja medīt,” norāda trofeju eksperts. Lai nerastos domstarpības par dzīvnieku vecumu, 15 trofejām mežzinātnes institūta “Silava” speciālisti to noteica pēc zobu gadskārtām.

Pats selektīvo medību rosinātājs Māris Bērziņš ir gandarīts gan par izcilo trofeju pieaugumu, gan “tām divām rindām, kur bija apskatāmi laikus nomedīto neperspektīvo īpatņu ragi”. “Kādreiz medībās nomedītā buļļa autoram jebkurā gadījumā pie cepures sprauda zariņu, bet tagad par nepareizi nomedītu dzīvnieku pārējie mednieki saka – tas taču vēl nebija medījams! Pats svarīgākais, ka sapratne rodas klubu iekšienē,” atzīst M. Bērziņš, kura iecerei pirms astoņiem gadiem bija arī daudz noliedzēju. Krietni palīdzējuši Jāņa Baumaņa rīkotie semināri par pārnadžu populācijas apsaimniekošanu un staltbriežu medīšanas selektīvajiem principiem – mednieki kļūst informētāki un interese par pareizu medīšanu pieaug. “Es pat teiktu, ka šādas medības jau kļuvušas par modes lietu,” viņš piebilst.

Toties ar aļņu medībām kurzemniekiem neveicas, ko apliecina arī trofeju izstāde, atzīst J. Baumanis. “Lielā mērā pie vainas ir nepareiza medīšana, jo Kurzemē par daudz medī buļļus. Ja mednieki paši nenāks pie prāta un nesāks medīt jaunās vai vecās aļņu govis, tad, iespējams, ierosināšu, lai nākamgad Valsts meža dienests pieaugušiem aļņiem limitu dala atsevišķi buļļiem un govīm. Citādi, tā medījot, mēs varam aizmirst ne tikai par trofejām, bet pēc pāris gadiem nebūs arī teļu – dabā taču vajadzīgi abi divi dzimumi, ar govīm vien nepietiek.”

Pēdējo gadu bargo ziemu un plēsēju dēļ Preiļu apkārtnes mednieki savā izstādē nevarēja lepoties ar izciliem stirnāžu radziņiem, toties Arnolda Jurkāna mežakuiļa ilkņi saņēma 139,05 CIC punktus, zelta godalgu, tā kļūstot par otro labāko trofeju Latvijā. Latgales pusē pamazām pieaug arī staltbriežu populācija – kādreiz izstādi rotāja tikai pāris trofeju, kuras mednieki bija ieguvuši Kurzemes mežos, bet šogad varēja apskatīt jau 16 vietējo briežu ragus. Kā atzīst Jānis Baumanis, šā reģiona mednieki pieļauj tās pašas kļūdas, ar kādām savulaik sāka cīnīties Saldus mednieku klubu apvienība. “Nomedīti pārāk jauni brieži. To var saprast, jo suga šajā reģionā ir jauna un mednieki maz ko zina par selektīvajām medībām, tāpēc šeit jāpieslēdzas ar izglītības semināriem.” Latgales medniekiem varētu palīdzēt arī staltbriežu medību limita palielināšana ar nosacījumu, ka jāmedī arī sliktas kvalitātes eksemplāri, spriež J. Baumanis.

 

Raksts: “Krīt vecie trofeju rekordi”, Ilze Pētersone, Latvijas Avīze, publ. 25.04.2013

Avots: www.la.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *