Meža fakultātē aizvadīta sēklkopības jautājumiem veltīta lekcija

AS Latvijas valsts meži struktūrvienības LVM Sēklas un stādi sēklkopības nozares vadītājs J. Lūkins aprīļa beigās LLU Meža fakultātē uzstājās ar lekciju par sēklu ievākšanu un sēklu ražas prognozēšanu.

Viens no AS LVM darbības virzieniem ir koka sēklu ražošana jeb meža sēklkopības nozare. Sēklu ieguvei tiek apsaimniekoti 513 ha priežu, 152 ha egļu un 33 ha citu koku sugu plantāciju. Meža koki neražo sēklas katru gadu, tāpēc, lai tās būtu pieejamas katru gadu, uzņēmumā izveidotas sēklu rezerves, piemēram, priedei – 12 gadiem, eglei – 10 gadiem, savukārt bērza sēklu krājumi ir izveidoti tikai vienam gadam. Kvalitatīvas, noteiktas izcelsmes meža koku sēklas tiek vāktas meža atjaunošanai, ieaudzēšanai un stādmateriāla audzēšanai.

Sēklkopības nozarē J.Lūkins strādā kopš 1985. gada, kāpjot kokos un veicot potzaru vākšanu. Izcilo koku potzarus vāc no vismaz 80 gadus sasniegušiem kokiem – parasti no priedes, egles un bērza. Pirms potzaru ievākšanas, ir jānovērtē koka stumbrs, krāsa, vainags, kā arī zaru forma. Lai varētu tikt vainaga augšējā daļā pēc vislabākajiem potzariem, ir jāizmanto speciāli kāpšļi jeb „vāverītes”, kuras kādreiz ir izstrādājis LVMI Silava vadošais pētnieks Imants Baumanis. Šādas ierīces veikalā nav nopērkamas, bet tiek izgatavotas pēc pasūtījuma, viens pāris izmaksā ap simtu piecdesmit latiem. Sēklu ievākšana bez kāpšļiem nav iedomājama. Latvijā ir maz speciālistu, kuri apguvuši šo darbu ļoti augstā līmenī, bet tas lieliski izdodas AS LVM sēklkopības nozares vadītājam J.Lūkinam, jo potzari tiek vākti gadiem ilgi. Lekcijas gaitā studenti uzdeva jautājumus par interesējošām tēmām, uzzinot jaunu informāciju par sēklu plantācijām, izmaksām, saistītām ar to ierīkošanu, investīcijām sēklkopībā utt. Noslēgumā studentiem bija iespēja klātienē vērot, kā notiek kāpšana kokā ar speciāliem kāpšļiem, ko turpat pie Meža fakultātes nodemonstrēja uzņēmuma pārstāvis.

 

Raksts: “Aizvadīta sēklkopības jautājumiem veltīta lekcija”, Jeļena Rūba, publ. 26.04.2013.

Avots: http://www.mf.llu.lv/?fid=780

Saistītā informācija: http://www.lvm.lv/lat/seklas_un_stadi/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *