Latvijas mēbeļu ražotāji pamazām sāk atgūt krīzes laikā zaudēto

Lai arī šogad kopumā uzņēmumi spējuši radīt pieaugumu 1,19 miljonu latu jeb 10,1% apmērā salīdzinājumā ar analogo laika periodu gadu iepriekš, dažiem uzņēmumiem apgrozījums šogad ir nedaudz mazāks nekā 2012. gada pirmajā ceturksnī, liecina asociācijas „Latvijas Mēbeles” apkopotie dati. „Lai sasniegtu pirmskrīzes ienākumu līmeni, uzņēmumiem jāatgūst vēl lielāki ienākumi,” secina asociācijas izpilddirektors Andris Plezers. Viņu priecē fakts, ka tikai trijiem asociācijā ietilpstošajiem uzņēmumiem ir bijis neliels apgrozījuma kritums. „Drīzāk par šiem uzņēmumiem būtu jāsaka, ka neto apgrozījums šogad ir palicis pērnā gada pirmā ceturkšņa līmenī,” situāciju raksturo A. Plezers. Viņš norāda, ka neliels, nenozīmīgs kritums bijis mīksto mēbeļu ražotājiem, kas saistīts ar to, ka visu pēckrīzes periodu viņiem bija visstraujākais neto apgrozījuma pieaugums un tagad, visticamākais, iestājies stabilitātes periods.

Neto apgrozījuma pieaugums vērojams tikpat kā visiem ražotājiem. Vislielākais ir SIA Arta Telpa – par 441,9%, SIA Mefa – par 59,7% un SIA Oak – par 31,2%, SIA Bolderāja serviss – par 28,4% un SIA Relat-K – par 28,1%. „Izņemot SIA Bolderāja serviss, visi pārējie ir relatīvi mazi ražotāji, kuriem procentuāli lielu pieaugumu var nodrošināt pat viena neliela pasūtījuma iegūšana,” norāda A. Plezers. Viņš uzsver, ka naudas izteiksmē vislielākais neto apgrozījuma pieaugumus ir SIA Daiļrade koks – par 0,42 miljoniem latu, SIA Bolderāja serviss – par 0,142 miljoniem latu, SIA Eibe-L – par 0,126 miljoniem latu un SIA Dižozols plus – par 0,103 miljoniem latu.

„Esam tuvu pirmskrīzes neto apgrozījuma līmenim, tāpēc, lai varētu palielināt uzņēmuma kapacitāti, strauji esam uzsākuši investīciju programmu,” situāciju skaidro SIA Bolderāja serviss valdes priekšsēdētājs Arvis Purs. Viņš atzīst, ka straujam neto apgrozījuma pieaugumam ir vairāki būtiski iemesli, taču visa pamatā ir tirgus pieprasījums un uzņēmuma darbība.

„Galvenais faktors – globalizācijas atplūdi, jo Eiropas mēbeļu pircēji, optimizējot izmaksas, arvien vairāk pasūta mēbeles Austrumeiropā, tostarp Latvijā. Kaut arī tas sākotnēji izmaksā dārgāk, tomēr atmaksājas ar uzviju – īss piegādes termiņš, nelielas partijas, mazāki gatavās produkcijas noliktavas atlikumi un labāks pēcpārdošanas serviss,” komentē SIA Pinus GB valdes priekšsēdētājs Aivars Einauss. Viņš norāda, ka parādījušies arī mēbeļu pircēji no tādām valstīm kā Polija un Ukraina, uz kurieni iepriekšējos gados tikpat kā nekas neesot pārdots. Ir arī lielais un vilinošais Krievijas tirgus, taču, lai tajā varētu ielauzties, ir jāpiedalās Milānas mēbeļu izstādē, kurā šogad teju vai puse apmeklētāju (potenciālo pircēju) bija no Krievijas. „Vairāk no Latvijas ražotājiem pērk arī Igaunijas uzņēmēji – gan lai pārdotu šīs valsts tirgū, gan lai pārdotu tālāk Skandināvijas valstīm,” norāda A. Plezers. Viņš nenoliedz, ka arī pašmāju tirgū tiek novērota mēbeļu tirdzniecības atkopšanās.

Asociācijā „Latvijas Mēbeles” ietilpstošo uzņēmumu kopējais neto apgrozījums šā gada 1.ceturksnī sasniedza 12,9 miljonus latu. Tas ir par 9,3% vairāk nekā pērn šajā pašā laika periodā, tomēr ne tik daudz kā 2008.gadā, kad 1.ceturkšņa apgrozījums sastādīja 14 miljonus latu. Trīs lielākie asociācijas uzņēmumi pēc apgrozījuma ir SIA Daiļrade koks ar 2,69 milj. latu (+18,7%), AS Elīza-K ar 1,36 milj. latu (-0,4%) un SIA Pinus GB ar 1,29 milj. latu (+2,9%).

 

Raksts: “Mēbeļu ražotāji atgūst kārtējo krīzes atņemto miljonu”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 15.05.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr.92 (4497)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *