Jaunu koģenerācijas staciju «Fortum» šogad atver arī Lietuvā

Lietuvas pilsētā Klaipēdā 15.maijā svinīgā ceremonijā tika atklāta «Fortum» koģenerācijas stacija, kurā par kurināmo izmantos sadzīves un rūpnieciskos atkritumus, kā arī biomasu. Tā ir pirmā šāda veida koģenerācijas stacija Baltijas valstīs.

Jaunā koģenerācijas stacija nodrošinās ar centralizētu siltumapgādi Klaipēdas pilsētas iedzīvotājus un uzņēmumus, bet elektroenerģija tiks nodota Lietuvas elektroapgādes tīklā. «Fortum» jaunā koģenerācijas stacija aizstās novecojušās jaudas, kurās par kurināmo izmantoja dabasgāzi, kā arī samazinās CO2 izmešu daudzumu par aptuveni 100 000 tonnām gadā. Pāreja uz enerģijas ražošanu koģenerācijas režīmā ievērojami uzlabos energoefektivitāti, salīdzinājumā ar siltumenerģijas ražošanu katlu mājās, un pozitīvi ietekmē gan centralizētas siltumapgādes konkurētspēju, gan atkritumu apsaimniekošanas izmaksas, informē «Fortum» Korporatīvās komunikācijas nodaļa.

Energoefektivitātei sasniedzot gandrīz 90%, jaunā koģenerācijas stacija gadā spēs sadedzināt 230 000 tonnas atkritumu un biomasu, nodrošinot ražošanas jaudu 20 MW elektroenerģijai un 50 MW siltumenerģijai. Bez tam, koģenerācijas stacija ir aprīkota ar dūmgāzu kondensatoriem, kas ziemas periodā nodrošinās vēl papildus 15 MW siltumenerģijas. Klaipēdas koģenerācijas stacija gadā saražos 140 GWh elektroenerģijas un 400 GWh siltumenerģijas, kas ir aptuveni 40% no Klaipēdas centralizētās siltumapgādes sistēmas slodzes. «Fortum» kopējās investīcijas koģenerācijas stacijā ir 435 miljoni Lietuvas litu (~130 miljoni eiro).

Jau ziņots, ka 2013. gada septembrī tiks atklāta arī «Fortum» biomasas koģenerācijas stacijā Jelgavā, kur aprīlī sākti iekārtu testēšanas darbi. Šī būs lielākā un modernākā koģenerācijas stacija Latvijā, kurā tiek izmantoti atjaunojamie energoresursi. Stacijas projektētā siltumenerģijas jauda ir 45 MW. Savukārt projektētā elektriskā jauda ir 23 MW. Gadā tā spēs saražot 230 GWh siltumenerģijas un 110 GWh elektroenerģijas. Enerģijas ražošanā tiks izmantota vietējā šķelda.

 

Raksts: «Fortum» atver pirmo koģenerācijas staciju Baltijas valstīs, kurā par kurināmo izmantos atkritumus, Jelgavas Vēstnesis, publ. 15.05.2013

Avots: www.jelgavasvestnesis.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *