Tapuši zināmi «Latvijas Arhitektūras gada balvas 2012» laureāti

Aizvadītās nedēļas nogalē ar krāšņu apbalvošanas ceremoniju noslēgusies Latvijas arhitektūras 2012.gada labāko darbu skate, kur par aizvadītā gada absolūto laureātu, iegūstot starptautiskās žūrijas Lielo gada balvu, atzīta Saldus mūzikas un mākslas skola (autori – Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Evelīna Ozola, Uldis Sedlovs un Liene Amoliņa, birojs MADE arhitekti).

Papildus galvenajai godalgai, ko tradicionāli simbolizē bronzas ananāss, starptautiskā žūrija piešķīra arī četras «ananāsa šķēles», raisot zināmu pārsteigumu par balvu sadalījumu. Otrās pakāpes Gada balvas saņēma Latvijas Mākslas akadēmijas jaunais korpuss (birojs SZK un partneri), Likteņdārza skatu terase un paviljons (Didzis Jaunzems, Laura Laudere, Māra Ābele un birojs Jaunromāns un Ābele), kā arī veselas divas Gada balvas – Žaņa Lipkes memoriālais muzejs Ķīpsalā (Zaigas Gailes birojs). Lēmums piešķirt divas Gada balvas vienam dar­bam ir nebijis Arhitektūras gada skates vēsturē – ar to žūrija vēlējās apliecināt ne tikai Žaņa Lipkes memoriālā muzeja, bet arī visa Ķīpsalas pilsētvides ansambļa izcilību, ko jau daudzu gadu garumā nodrošina arhitektes Zaigas Gailes birojs.

Starptautiskā žūrija finālā vērtēja 8 darbus, ko no kopumā Skatei iesniegtajiem 58 bija atlasījusi pusfināla nacionālā žūrija. Arī Lielā gada balva šogad ir unikāla un ne­bijusi. Tas ir ielūgums un apmaksāts ceļojums laureātiem uz nozīmīgākās Eiropas arhitektūras balvas – Mīsa van der Roes balvas (Mies van der Rohe Award) – apbalvošanas ceremoniju un balvas prezidenta svinīgajām vakariņām šā gada jūnijā Barselonā. Balvas apbalvošanas ceremonija notiek tikai reizi divos gados, un tajā tiek godal­goti izcilākie Eiropas arhitektūras sasniegumi.

Saldus mūzikas un mākslas skolu Latvijas skates žūrija vērtē ne tikai kā augstvērtīgas arhitektūras veikumu, bet arī kā nozīmīgu devumu Saldus pilsētvides veidošanā un saldenieku pašapziņas celšanā. Žūrija atzīmēja, ka projektā jaušama pārsteidzoša atbildība pret pilsētas iedzīvotājiem, ekoloģijas un veselīgas vides jautājumiem un arhitekta darbu. Neskatoties uz zināmu cilvēciskā siltuma un personiskuma trūkumu, ēka noteikti vērtējama kā milzu sasniegums un  projekts ir rosinājis virkni arhitektūras un būvniecības izgudrojumu.

Latvijas arhitektūras gada labāko darbu skate jau tradicionāli ir valsts galvenais notikums arhitektūrā kopš 1995. gada, ko organizē Latvijas Arhitektu savienība.

 

Raksts: “Tapuši zināmi Latvijas arhitektūras gada balvas laureāti”, Ilze Danelsone, Latvijas Arhitektu savienība, publ. 18.05.2013

Avots: http://www.latarh.lv/userfiles/files/AGS_relize5_laureati_180513.pdf

Raksts: “Gada skates Lielā balva – Saldus skolai”, Artis Zvirgzdiņš, publ. 17.05.2013

Avots: www.a4d.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *