Ar satelīta palīdzību pētīs meža resursus un to ietekmi uz planētas klimatu

Eiropas Kosmosa aģentūra nolēmusi uzsākt pamatīgākus pētījumus, lai noskaidrotu uz mūsu planētas notiekošo dabas procesu mijiedarbību. Šim mērķim tiks izmantoti satelīti, pirmais no kuriem tika palaists jau 2009.gadā, bet septītais, kam dots nosaukums „Biomass” tiks palaists 2020.gadā.

Līdz šim mūsu planētas mežos esošās biomasas aprēķini veikti, izmantojot virszemes mērierīces. Tā kā šāda pētniecības metode ir ļoti sarežģīta grūti sasniedzamās vietās uz Zemes, izstrādāts projekts, kura budžets sastāda ap 400 miljonus ASV dolāru. Paredzēts, ka tieši šis satelīts, izmantojot inovatīva tipa sensorus, sniegs vispilnīgāko priekšstatu par to, cik daudz biomasas un oglekļa satur uz mūsu planētas esošie mežu masīvi.

Zinātnieki centīsies noskaidrot, kā mainās oglekļa aprites cikls saistībā ar mežu izciršanu, un kā tas kopumā ietekmē planētas klimatu. Noskaidrojot likumsakarības, kas attiecas uz meža biomasas apjoma izmaiņām, zinātnieki varēs izveidot precīzāku ainu par oglekļa sadalījumu uz planētas un līdz ar to arī Zemes klimatu. Līdz ar patieso mežu izciršanas apjomu noskaidrošanu radīsies iespēja izstrādāt pasākumus, lai nepieļautu oglekļa koncentrācijas tālāku paaugstināšanos atsevišķos planētas reģionos.

Ar satelīta palīdzību tiks vākti dati par koku daudzumu, mežu augstumu, kā arī sastādītas krietni precīzākas kartes par tropu, mērenās joslas un boreālo mežu sadalījumu. Bez tam jaunais satelīts „Biomass” sniegs daudz noderīgas informācijas, kas būs īpaši saistoša vides aizstāvjiem. Būs iespējams izsekot mežu ugunsgrēkiem un to radītajām sekām, sastādīt shēmas par meža platību izmaiņām un šo procesu ietekmi uz oglekļa emisiju atmosfērā, kā arī ledājiem, to pārvietošanos un daudz ko citu. Plānotais satelīta misijas izpildes laiks ir pieci gadi. Šobrīd zinātnieku rīcībā ir ļoti maz datu par šiem rādītājiem. Tas jo sevišķi attiecas uz tropu zonu, kas ir ļoti svarīgs mūsu planētas reģions. Precīzāku datu iegūšana par tropiskajos lietus mežos esošās biomasas apjomu un tajos uzkrātā oglekļa daudzumu  tāpat nepieciešama, lai tiktu īstenota ANO Programma, kas paredz emisiju samazināšanu mežu izciršanas un to degradācijas rezultātā, kā arī darba kvalitātes paaugstināšanā cīņā pret globālo sasilšanu. Viens no galvenajiem šīs misijas pētniekiem profesors Šons Kjūgans no Šefīldas Universitātes mežu biomasas izpētes koncepciju izstrādāja jau 2005.gadā. Viņaprāt precīzas informācijas iegūšana par mežu izzušanu un zemes degradāciju jaunattīstības valstīs būs izšķiroša ne tikai iespējamo globālā klimata izmaiņu modeļu izpētē, bet arī reģionālu un starptautisku pasākumu izstrādē CO2 izmešu samazināšanai.

 

Raksts: “Спутник «Biomass» оценит влияние лесов на климат Земли”,  Олег Писарев, IT-портал «Новости для гиков», publ. 16.05.2013

Avots: http://supreme2.ru/3401-biomass/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *