Pierīgā ražotas dārza mēbeles, kas iecienītas Lielbritānijas tirgū

“Pareizi uzbūvētas lapenes mūžs, līdzīgi kā koka mājai, var būt pat 100 gadu un ilgāk,” atklāj Imants Vītols. Savukārt impregnētās priedes detaļas, kas tiek daļēji ieraktas zemē, kalpojot gadus 15.

Pirms 20 gadiem olainietis Imants Vītols kopā ar studiju biedriem nodibināja nelielu kokapstrādes uzņēmumu, kas sākotnēji pircēju pasūtījumus izpildīja Olaines cietumam piederošajā gaterī. Taču šodien SIA “Lidums” ne vien attīstījis plašu ražotni, bet kļuvis par nopietnu dalībnieku dārza mēbeļu tirgū pasaulē. “Pievedām viņiem zāģbaļķus, un tos sazāģēja. Pircējiem piegādājām jau celtniecības dēļus,” uzņēmuma pirmos soļus atceras I. Vītols un stāsta, ka jau pirmajā gadā izveidojusies sadarbība ar Ungāriju. I. Vītols uzsver, ka šajā nozarē nav nozīmes apzināti veidotai reklāmai – parasti sadarbība ir sekas pozitīvām atsauksmēm un par kvalitāti runā darbi, nevis krāsaini reklāmas plakāti. Pēc diviem gadiem uzņēmējiem radusies iespēja iegādāties bijušo liellopu novietni “Uzvaras līdumā” Olaines novadā. Telpas uzlabotas, pārbūvētas, un jau kopš 1993. gada tur aizvien darbojas lielākā un vecākā uzņēmuma ražotne. Savukārt 2000. gadā pavērusies iespēja uzņēmumu paplašināt un atvērta ražotne arī Jelgavā. “Parādījās iespēja nopirkt daļu no Lauksaimniecības rūpnīcas, kas bija veidota tieši kokapstrādei.” Olaines kokzāģētavā viss sākas ar baļķi un beidzas ar nežāvētu zāģmateriālu, savukārt, ja jāizstrādā dārgākas mēbeles vai detaļas, kokmateriāls tiek vests uz Jelgavu, kur atrodas kalte, kā arī notiek līmēšana un ēvelēšana. Gadiem ejot, studiju biedri katrs atraduši sev piemērotāko biznesa nišu un uzņēmuma daļas draudzīgi sadalītas. Pašlaik uzņēmumā strādā 34 darbinieki no Olaines, Jaunolaines un Jelgavas. Nozīmīgāko tirgus daļu – aptuveni 98% – veido ārvalstu pircēji un eksports – Olainē ražotās dārza mēbeles, lapenes, nojumes, žogi, ziedu un vīteņaugu kastes, kā arī bērnu rotaļu laukumi ceļo uz Dāniju, Norvēģiju, Itāliju, Čehiju, Franciju, un jau kopš 1995. gada visplašākā sadarbība uzņēmumam izveidojusies ar Lielbritāniju, uz kurieni joprojām ceļojot puse no saražotā. Pamatā mēbeles top no priedes koka, jo, kā skaidro I. Vītols, tas labāk padodas impregnēšanai jeb ķīmiskai apstrādei, kas pasargā no puves, un mēbelei būs garāks mūžs.

Koka pūšana ir galvenā problēma, ja konstrukcija atrodas zem klajas debess un ir pakļauta mitrumam. SIA “Lidums” mēbeles neizceļas ar košām krāsām, un krāsotas tās tiek retos gadījumos. Koku nevis krāsojot, bet gan impregnējot, tas saglabā gan dabisku izskatu, gan ievērojami samazina ražošanas izmaksas. Liela daļa apaļkoku tiek iepirkts no AS “Latvijas Valsts meži”. Savukārt mēbeļu dizainu parasti izvēloties pasūtītājs. “Piemēram, runājot par Anglijas tirgu, ir jāaizmirst, ka mēs paši varētu projektēt un veidot dizainu. Viņi ir ļoti konservatīvi. No sākuma mēģinājām ieteikt savas idejas, taču ir grūti mainīt to, kas nostabilizējies jau gadu desmitiem,” stāsta I. Vītols. “Lai gan mums šķiet, ka kāda detaļa ir gluži nepraktiska un to varētu izgatavot vienkāršāk, briti pat nepieļauj domu, ka kaut kas varētu izskatīties citādāk nekā pirms 50 gadiem. Tās ir viņu tradīcijas.” Noteikti savās vēlmēs un tradīcijās esot arī francūži.

Lai gan dārza mēbeļu izgatavošana varētu šķist sezonāls darbs, tā nebūt neesot, jo katrai valstij, atrodoties dažādās klimata joslās, pieprasījums atšķiras. “Tas mijās – kad ir nosacīti tukšs periods Lielbritānijā, tad aktīvākais periods ir Francijā. Tas veiksmīgi izlīdzina mūsu darbošanos.”

 

Raksts: “Ražots Pierīgā: Britu stils latviešu manierē”, Elīna Kondrāte, Rīgas apriņķa portāls, publ. 23.05.2013

Avots:www.aprinkis.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *