Muzeju naktī interesējas par mežu un tajā sastopamām dabas vērtībām

Jau ceturto gadu pēc kārtas Muzeju nakts pasākumos Ludzas novadpētniecības muzejā piedalās Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālā administrācija. Šī gada vienojošā tēma „Zaļā krāsa – mežs” deva iespēju interpretēt apmeklētajiem piedāvāto programmu. Muzeju nakts pasākumi Ludzā iesākās ar Administrācijas darbinieku veidotās fotoizstādes „Mežs un dabas vērtības NATURA 2000 teritorijās” atklāšanu. Tai sekoja aktivitātes muzeja brīvdabas zonā. Meklējot burtus, kas bija izvietoti dažādu sugu kokos, aktivitātes dalībnieki varēja pārliecināties par savām prasmēm pazīt kokus, zināt to nosaukumus vairākās valodās. No atrastajiem burtiem varēja izveidot saukli mežam draudzīgai rīcībai. Tumsai iestājoties, rosība valdīja muzeja telpās. Ikviens varēja iesaistīties kādā no dabas izziņas spēlēm: uzzināt par dižkokiem un putnu sugām, izpētīt ķērpjus vai aizpildīt darba lapu par aizsargājamām sugām, iepazīt nogāžu un gravu mežus. Muzeju nakts pasākumu apmeklēja ne tikai Latvijas iedzīvotāji, bet arī Baltkrievijas Republikas delegācija. Tās pārstāvji atzinīgi novērtēja fotoizstādi un dabas izziņas spēles. Cilvēki interesējās par fotoattēlos redzamajām sugām un biotopiem, uzdeva jautājumus speciālistiem. Veiklība un prasmes bija nepieciešamas arī konkursa „Čiekuru vācējs” dalībniekiem. Aktīvākie Muzeju nakts  dalībnieki saņēma mazas piemiņas veltes no Dabas aizsardzības pārvaldes un Ludzas novadpētniecības muzeja. Spītējot nelabvēlīgiem laika apstākļiem, stiprām lietusgāzēm un ielu remontam muzeja apkārtnē, Muzeju nakts pasākumā Ludzas muzejā piedalījās  ap 400 cilvēki.

Muzeju naktī Varakļānu novada muzejā interesenti varēja apmeklēt meža stacijas – darbnīcas, iesaistīties radošās aktivitātēs, kā arī piedalīties orientēšanās sacensībās „Atrodi dižkokus”. Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas darbinieki, gatavojoties pasākumam, kopā ar Varakļānu novada muzeja darbiniekiem apsekoja blakus parkā esošos dižkokus. Tie izmantoti kā pieturas punkti orientēšanās sacensībās „Atrodi dižkokus”. Sacensības guva lielu atsaucību. Dalībai pieteicās vairākas komandas, kā arī dažāda vecuma pārstāvji. Lielākā daļa no orientēšanās sacensību dalībniekiem veiksmīgi tika galā ar uzdevumu un atrada visus atzīmētos dižkokus. Administrācijas pārstāvji darbojās arī vienā no Meža stacijām – darbnīcām „Meža skola”. Daudzus interesentus tā piesaistīja ar putniem un dzīvniekiem. Te apmeklētāji varēja pārbaudīt savas zināšanas un noteikt koku sugas. Lai to izdarītu, daudziem nācās pielietot dažādus maņu orgānus – redzi, ožu, tausti, kā arī paraugu salīdzināšanu svara ziņā. Te gan daudzi no apmeklētājiem atzina, ka, viņuprāt, zinot visus kokus, bet kad kokam klāt neesot lapu, tad uzdevums liekas daudzreiz grūtāks. Tāpat bija iespējams uzzināt par koku augšanas īpatnībām atkarībā no to augšanas apstākļiem, tuvplānā aplūkot un saskaitīt purvā augušas priedes vecumu. Daudzi steidza pierādīt savas zināšanas, izspēlējot spēli par nogāžu un gravu mežiem. Lai gan sākumā tā daudziem šķita pavisam vienkārša, tomēr vēlāk nācās krietni vien padomāt, kur aug kāds augs vai dzīvo kāds kukainis. Kukaiņus apmeklētāji varēja apskatīt arī palielinājumā. Vislielākā „piekrišana” bija odam, jo ikviens vēlējās redzēt, ar ko tad ods dzeļ. Varakļānu novada muzejā Muzeju naktī pabija vairāk kā 100 apmeklētāji.

Dabas aizsardzības pārvaldes un muzeju darbinieki ir gandarīti par izdevušos pasākumu. Ludzas novadpētniecības muzeja direktore Milāna Bule atzina, ka fotogrāfiju izstāde ļauj ieraudzīt mežu kā bioloģisku vērtību un padomāt par savu rīcību tā saglabāšanā.

 

Raksts: “Muzeju naktī interesējas par mežu un tajā sastopamām dabas vērtībām”, Regīna Indriķe, Dace Vikšere, Dabas aizsardzības pārvalde, publ. 24.05.2013

Avots: http://www.daba.gov.lv/public/lat/zinas/1487/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *