Vācijas kokzāģētavas kāpina pārstrādes apjomus un saražotās produkcijas cenas

Palielinoties zāģbaļķu pieejamībai un ievērojami uzlabojoties pārdošanas iespējām atsevišķos nozīmīgos eksporta tirgos, Vācijas ziemeļu un austrumu reģionos strādājošie priedes zāģmateriālu ražotāji aprīlī pakāpeniski sākuši palielināt koksnes pārstrādes apjomus, atsākot strādāt 2 – 3 maiņās. Kokapstrādes apjomi zāģētavās kāpināti arī salīdzinoši zemo gatavās produkcijas uzkrājumu dēļ noliktavās. Pēc uzņēmēju sniegtās informācijas, ražošanas ierobežojumu dēļ aizvadītā gada decembrī un dažkārt arī šā gada pirmajā ceturksnī, priedes zāģmateriālu uzkrājumi noliktavās ir par 10 – 20% zemāki nekā citkārt šajā laika periodā.

Lai arī vietējā tirgū pieprasījums pēc priedes dēļiem aprīļa vidū vēl joprojām bija vājš, jo sevišķi būvniecības un dārza mēbeļu pārdošanas segmentā, eksporta tirgos un augstas pievienotās vērtības produktu ražošanas segmentā šo produktu tirdzniecība kļuva intensīvāka jau aprīļa sākumā. Ražotāji gan prognozējuši, ka līdz ar būvniecības sezonu pieprasījums pēc priedes zāģmateriāliem vietējā tirgū ātri vien atjaunosies, tomēr līdz šim ciestos zaudējumus dārza mēbeļu pārdošanas segmentā tas pilnībā kompensēt nespēs. Tāpat pārdošanas apjomu kritums mazumtirdzniecības klientiem ziemas laikā atspoguļojies zāģmateriālu un ēvelēto produktu pārdošanas rezultātos pircējiem DIY (Do-it-yourself) veikalu sektorā. Arī šeit piegādātāji nelolo cerības, ka lielāki pārdošanas apjomi tuvāko pāris mēnešu laikā spētu kompensēt pirmā ceturkšņa zaudējumus.

Kokapstrādes apjomu un gatavās produkcijas pārdošanas apjomu samazināšanās šā gada pirmajā ceturksnī radījusi ievērojamus zaudējumus arī Vācijas dienvidu un rietumu reģionos strādājošajām zāģētavām. Salīdzinoši labāk klājies tikai 1 – 2 uz eksportu orientētiem uzņēmumiem, kas izmantojuši pozitīvākas tendences, piemēram, Japānas tirgū. Ar aprīli situācija sākusi uzlaboties arī pašmāju tirgū, tomēr līdz mēneša beigām pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem vēl joprojām bija zemāks nekā citkārt šajā laika periodā. Ievērojami aktīvāk piegādes līgumu slēgšana sākusies tikai maija sākumā. Atkarībā no pamatcenas, piemēram, konstrukciju kokmateriālu segmentā pārdošanas cenas paaugstinātas par vidēji 4 – 5 €/m3. Vēl augstāku uzcenojumu izdevies panākt tādiem produktiem kā jumta latām. Pateicoties mazākai kokzāģētāju aktivitātei 2012.gada pēdējā ceturksnī un daļēji arī šā gada pirmajos pāris mēnešos, zāģēto kokmateriālu piedāvājums Vācijas tirgū maija sākumā kopumā bija salīdzinoši zemāks nekā vidēji šajā laika periodā. Tāpat mazāku spiedienu nekā citkārt radījis imports. Šī iemesla dēļ vairumam zāģmateriālu uzpircēju krājumi izsīkuši, tāpēc pieprasījums (īpaši ar būvniecību saistītajās jomās) pēc šiem koksnes produktiem tuvāko pāris nedēļu laikā sagaidāms turpinās palielināties. Ražotāji plāno izmantot šo tendenci, paaugstinot zāģmateriālu pārdošanas cenas vēl vairāk. Līdz maija sākumam kopš gada sākuma zāģēto kokmateriālu vidējās cenas Vācijas tirgū paaugstinājušās par aptuveni 6% jeb 10 €/m3. Visvairāk kāpušas nomaļu (17 mm un 23 mm) cenas. Savukārt līmēto siju sagatavju 45/46 mm pārdošanas cenu paaugstināšana nesokas tik raiti. Kā atzīmējuši paši ražotāji, pēc garumā audzētām siju sagatavēm pieprasījums aprīlī Vācijas tirgū bija lielāks nekā pēc līmēto siju sagatavēm. Tas skaidrots ar to, ka garumā audzēto siju ražotāji jau paaugstinājuši pārdošanas cenas, kamēr līmēto konstrukciju ražotāji gaida sezonālā pieprasījuma kāpumu un līdz tam augstāku cenu par sagatavēm maksāt nav gatavi.

Tā kā mežizstrādes aktivitāte privātajā sektorā Vācijas dienvidu un rietumu reģionos aprīlī vēl nebija atjaunojusies un sevišķi lielāks zāģbaļķu piedāvājums netiek gaidīts arī tuvāko pāris mēnešu laikā, pierobežas rajonos esošās zāģētavas intensīvāk sākušas iepirkt koksni no kaimiņvalstīm, piemēram, Čehijas un Beļģijas. Neskatoties uz to, ka pieprasījums pēc skujkoku zāģbaļķiem ir nemainīgi augsts un piedāvājums nepietiekams, otrajā ceturksni salīdzinājumā ar šā gada pirmo ceturksni cenas koksnes tirgū saglabājušās praktiski nemainīgas. Zāģbaļķu cenas paaugstinājušās tikai atsevišķos gadījumos, un tikai nedaudz – par 1 – 1.50 €/m3. Lai gan maijā situācija koksnes tirgū normalizējusies un piedāvājums jau bija pietiekams, lai segtu šajā mēnesī plānoto patēriņu, nekādus sevišķus resursu uzkrājumus Vācijas zāģmateriālu ražotājiem nav izdevies izveidot, tāpēc, ņemot vērā plānoto aktivitāti jūnija un jūlija mēnešos, daudz kas būs atkarīgs no tā, kāda mežizstrādes aktivitāte būs rudenī.

Lielā egles zāģbaļķu pieprasījuma dēļ daudzas zāģētavas priedes koksnes patēriņa īpatsvaru vairāk nekā citkārt palielināja jau aizvadītā gada nogalē. Šī tendence turpinājusies arī šā gada pirmajos trīs mēnešos, veicinot priedes un duglāzijas zāģbaļķu cenu paaugstināšanos. Neskatoties uz to, priedes ciršanas apjomi, šīs sugas koksnes noslieces dēļ uz zilēšanu gaisa temperatūras paaugstināšanās ietekmē, turpmākajos pāris mēnešos tiks pakāpeniski samazināti.

 

Raksts: “Sawmills will maintain rate of cutting in May at the level reached at the end of April”, EUWID, publ. 08.05.2013

Avots: “EUWID Wood products and Panels” (Nr. 19/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *