Slīteres nacionālais parks šogad atzīmē 90. dzimšanas dienu

Latvijas dabas pērle Slīteres nacionālais parks šogad atzīmē 90. dzimšanas dienu. Aizsargājamās dabas teritorijas jubilejas gads ar dažādām aktivitātēm tiks atzīmēts 1. un 2. jūnijā Slīteres Ceļotāju dienās.

Ceļotājdienu kodolu veido dabas un kultūrvēstures izziņas pārgājieni un darbnīcas, veloapļi un laivošanas labu speciālistu – gidu vadībā. Ir gan interesanti piedāvājumi ģimenēm ar bērniem, gan grūtāki pārgājieni drosmīgākiem dabas izzinātājiem. Līdzās Slīteres nacionālā parka būtībai atbilstošiem dabas tūrisma piedāvājumiem abas dienas būs pieejami arī citi labumi – vietējo produktu degustācijas, pirtis, padomi dārzkopībā, zirgu izjādes, loku šaušana, būs atvērti muzeji, līvu centri, vilnas fabrika un Dundagas pils. Šogad piedāvājuma klāstā ir 15 dažādi dabas un kultūrvēstures izziņas kājnieku maršruti, 2 veidu veloapļi ar alternatīvām, 2 veidu laivošanas un 1 izbrauciens ar visurgājēju auto. Būs arī 7 dažādas radošās darbnīcas, sākot ar zvēru fotografēšanas ABC un beidzot ar loku šaušanas apmācību. Laikietilpīgie maršruti ir pavisam desmit: seši pārgājieni – ekspedīcijas: „Pa seniem meža un purvu ceļiem”, „Slīteres iedvesmojošā mežu pasaule”, „Slīteres Divupe”, „Vecā barona pēdu nospiedumi Šlīteres dabas pērlēs”, „Kas dziedāja Kolkas pusē?” un nakts pārgājiens „Pūču dziesmu klausīšanās”; divi veloapļi; „Laivās uz Kolkas bāku” (pie labvēlīgiem laikapstākļiem) un brauciens ar armijas visurgājēju.

Ar mērķi popularizēt sabiedrībā Slīteres nacionālā parka dabas daudzveidību, parka 90 gadu jubilejas gadā tiek organizēts arī fotokonkurss «Slīteres nacionālajam parkam 90». Konkursu rīko Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālā administrācija un žurnāls «Vides Vēstis». Iesniegtie darbi (fotogrāfijas 30×40 cm) neatkarīgi no dalībnieku vecuma tiks vērtēti četrās grupās: Slīteres nacionālā parka ainavas, cilvēki Slīterē, Slīteres flora un Slīteres dzīvnieki. Fotogrāfiju iesniegšanas termiņš – š.g. 7. oktobris. Galvenā balva: dāvanu karte Ls 300 vērtībā veikalā «Baltijas foto serviss».

Slīteres nacionālais parks (SNP) ir īpaši aizsargājama dabas teritorija, kas iekļauta Eiropas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīklā Natura 2000. Teritorijas vecākā daļa izveidota 1923. gadā, izdalot mazskartu meža masīvu 1100 ha platībā, kurā jau vairāk nekā 80 gadus netiek veikta saimnieciskā darbība. Pašreizējā SNP teritorija izveidota 2000. gadā. Tās sauszemes platība ir 16360 ha un jūras akvatorija – 10130 ha. Baltijas ledus ezera krasta līnija – Zilie kalni – ir ģeoloģiski vecākā SNP daļa. Tos sedz veci, mazskarti platlapju meži ar lielu bioloģisko daudzveidību. Starp Kolku un Bažu purvu paralēli jūrai savstarpēji mijas 150 – 180 kāpas un ieplakas. Mūsdienās nekur pasaulē tik lielā platībā šāda veida komplekss nav atrodams.

 

Raksts: “Atbrauc uz Slīteres Ceļotāju dienām!”, Dabas aizsardzības pārvalde, publ. 27.05.2013

Avots: http://www.daba.gov.lv/public/lat/zinas/1489/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *