Somijā tiek būvēta pasaulē pirmā koksnes bioeļļas ražošanas rūpnīca

Kamēr Krievijā ekonomikas izaugsme balstās uz augstajām naftas cenām, tās kaimiņvalstī Somijā intensīvi norisinās zaļās alternatīvas meklējumi tradicionālajai fosilai degvielai. Par šādu alternatīvu, pēc Somijas pētnieku domām, varētu kļūt bioeļļa, kas, izmantojot ātrās pirolīzes tehnoloģiju, iegūta no koksnes.

Kā pastāstījis Somijas mežzinātnes institūta “Metla” vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Jari Miina, 2013.gada rudenī Somijas pierobežas pilsētā Joensū tiks atvērta pasaulē pirmā bioeļļas ražotne, ko būvē Somijas enerģētikas kompānija “Fortum”. Aptuveni 30 miljonus eiro vērtās rūpnīcas jauda būs 50 000 tonnu bioeļļas gadā, kas ir pietiekami, lai nodrošinātu ar siltumenerģiju 10 000 mājsaimniecības. Pirolītiskās eļļas ieguvei paredzēts izmantot koksnes šķeldu. Patlaban Joensū termoelektrostacijā gadā tiek patērēts ap 300 000 kubikmetru dedzināmās koksnes gadā. Līdz ar bioeļļas ražošanas uzsākšanu koksnes biomasas patēriņš divkāršosies, sekmējot arī jaunu darba vietu rašanos. Tāpēc nepārsteidz, ka pirolītiskās eļļas ražošanas rūpnīcas būvniecības projektu atbalstījusi Somijas nodarbinātības un ekonomikas ministrija, piešķirot šī mērķa īstenošanai vairāk nekā 8 miljonus eiro. Projekta realizācijā tāpat piedalās zinātniskās organizācijas – mežzinātnes institūts “Metla” un Somijas Tehnisko pētījumu centrs (VTT). Kā uzsvēris Jari Miina, pasaulē pirmās bioeļļas ražotnes būvniecība ir daļa no Somijā īstenotās politikas, kas vērsta uz atjaunojamo energoresursu īpatsvara palielināšanu patēriņā. Uz šodienu atjaunojamo energoresursu īpatsvars kopējā energobilancē Somijā sastāda aptuveni 30%, kur aptuveni 80% veido šķelda un citi koksnes atlikumi. Līdz 2020.gadam šo īpatsvaru valstī plānots palielināt līdz 38%.

Šobrīd Somijā tiek patērēti aptuveni 8 miljoni kubikmetru šķeldu gadā. Nepārkāpjot ilgtspējīgas mežu izmantošanas pamatprincipus, šo apjomu pēc Somijas mežzinātnes institūta speciālistu aprēķiniem varētu palielināt līdz 15 miljoniem kubikmetru.

Lai arī no koksnes ražotā bioeļļa maksās vairāk nekā parastā nafta, “Fortum” cer, ka šo sadārdzinājumu kompensēs atbrīvojums no nodokļu maksāšanas par fosilā kurināmā izmantošanu un izmešu kvotu maksājumiem.

 

Raksts: “Финны намерены добывать нефть. Из древесной щепы”, Валерий Поташов, «Лесной портал Карелии», publ. 22.05.2013

Avots: http://www.forest-karelia.ru/?id=758

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *