Cenu kritums Amerikā slēdz tirgu Latvijas kokrūpnieku produkcijai

Straujās kokmateriālu cenu svārstības Amerikas biržā nav padarījusi šo tirgu pievilcīgu Eiropas, tostarp Latvijas kokrūpniekiem. Tā Čikāgas preču biržā redzamo apaļkoksnes un tās izstrādājumu cenu kritumu  par teju ceturtdaļu divu mēnešu laikā vērtē Latvijas kokrūpnieki.

Cenu kritums likumsakarīgi tiek saistīts ar globālās ekonomikas vājumu, galvenokārt Ķīnas ekonomikas bremzēšanos, ik pa laikam parādoties viedoklim par pasaules otrās lielākās ekonomikas izaugsmes tempu mazināšanos un to, ka eirozonas finanšu problēmas tik drīz netiks atrisinātas, kā rezultātā būvniecības apjomi turpinās stagnēt. Šobrīd cena Čikāgas preču biržā kritusies līdz pagājušā gada jūlija/augusta līmenim, un, iespējams, atspoguļo reālo situāciju kokmateriālu tirgū, jo bez atsevišķām negatīvajām ziņām no Ķīnas un Rietumeiropas ir arī pozitīvās ziņas no citiem reģioniem, kas liecina, ka kokmateriālu cenas varētu augt. Viena no šīm ziņām – atjaunojusies aktivitāte ASV mājokļu tirgū un cenas gada laikā kāpušas par 10,6%, kas ir straujākais izaugsmes temps kopš 2006.gada. Tāpat kokmateriālu tirgu lielā mērā ietekmē Japāna, kur notiek ‘atkopšanās’ no 2011.gada zemestrīces, tādējādi uzturot paaugstinātu pieprasījumu pēc kokmateriāliem un neļaujot to cenām būtiski kristies.

“Cerības, kuras Eiropas un Latvijas kokrūpnieki šā gada sākumā saistīja ar Amerikas tirgus atgūšanos, nav attaisnojušās, un par to liecina šīs biržas preču cenu rādītāji,” secina Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. Viņš atgādina, ka pirms straujā cenu krituma bija tikpat straujš cenu kāpums, tādēļ nevar runāt par būtisku situācijas pasliktināšanos, bet gan par cerību nepiepildīšanos. Tas savukārt nozīmē, ka Eiropas ražotāju sīvās konkurences atslābums citos tirgos nav gaidāms.

Ražotāju cenu statistikas dati liecina, ka pagaidām Latvijas produkcijas cenas pieaug, aprīlī kokapstrādē saražotās produkcijas cenām gada laikā paaugstinoties par 2%. Puslīdz patīkamas ziņas dzirdamas arī no Lielbritānijas, kur nesen ziņots par Baltijas un Skandināvijas kokmateriālu cenu kāpumu. Tomēr pārmērīgam priekam pamata nav. Izejvielu tirgos notiekošais liek domāt, ka situāciju šā gada ziemā var lielā mērā salīdzināt ar 2008.gada vasaru, kad cenas atradās izaugsmes virsotnē, kam sekoja liela mēroga kritums un globāla ekonomikas krīze.

Raksts: “Cenu kritums Amerikā slēdz tirgu Latvijas kokrūpnieku produkcijai”, Māris Ķirsons, Mārtiņš Apinis, Dienas Bizness, publ. 06.06.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 108 (4513)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *