Tapis unikāls būvrisinājumu eksperimentālās testēšanas poligons

Latvijas Universitātes (LU) Botāniskā dārza teritorijā izveidots unikāls, pirmais Latvijā testēšanas poligons ar īpašām celtnēm, kuru būvniecībā izmantotas Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotas būvkonstrukcijas, risinājumi, izejmateriāli. Šajās ēkās tiek veiktas būvkonstrukciju energoefektivitātes un ilgtspējas pārbaudes reālā Latvijas klimatā ar lielu relatīvo gaisa mitrumu un izteiktām temperatūras svārstībām.

Dažādo būvkonstruktīvo risinājumu pirmo mērījumu mēnešu datu analīze parāda būtiskas atšķirības gan energopatēriņā, gan telpu termiskā komforta apstākļos, ko nosaka konstrukciju mitruma dinamikas, masivitātes u.c. faktoru ietekme stipri mainīgos meteoroloģiskajos apstākļos, kā arī siltumsūkņu izmantošana apsildes, dzesēšanas un ventilācijas nodrošināšanai.

Projekta mērķis ir sadarbībā ar būvniecības nozares partneriem praktiski pārbaudīt izstrādāto ārējo norobežojošo konstrukciju risinājumu, kas galvenokārt veidoti no vietējām izejvielām, energoefektivitāti un piemērotību Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, vienlaicīgi nodrošinot termiskā komforta apstākļus telpās. Šāda pirmo reizi Latvijā veiktā pētījuma zinātnisko novitāti nosaka iespējas izvērtēt faktisko energoefektivitāti mainīgos, Latvijai tipiskos meteoroloģiskajos apstākļos, salīdzinot ar vērtībām, kas iegūtas aprēķinos, izmantojot dažādus modeļtuvinājumus, tai skaitā atbilstoši Latvijā spēkā esošajai energoefektivitātes aprēķina metodei, kā arī detalizētāk ievērojot EN standartu nosacījumus.

Saskaņā ar Eiropas Padomes Direktīvu par ēku energoefektivitāti (2010/31/ES) līdz 2020. gadam jānotiek pārejai uz “gandrīz nulles patēriņa” ēku būvniecību un plašu atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Pateicoties šajā projektā iegūtajiem datiem tiks sagatavoti objektīvi un praksē pamatoti ieteikumi, rekomendācijas būvniecības nozares praktiķiem, būvmateriālu ražotājiem, likumdevējiem Latvijas Republikas normatīvo dokumentu pilnveidošanai un rīcības plānam. Rezultātu praktisko nozīmību nosaka arī to izmantošanas iespējas optimālu, energoefektīvu ēku no vietējām izejvielām plašākas būvniecības veicināšanai Latvijā.

Projekta īstenošanā iesaistīti vairāki pašmāju būvnieki un būvmateriālu ražotāji (RE&RE, Burtnieks R, Latvijas finieris, Dores fabrika, Mārupes logi u.c.).

Plašāka informācija: http://www.eem.lv.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *