Somijas meža nozares produktu noiets galvenajos Eiropas tirgos 1.ceturksnī sarucis

“Vājās ekonomiskās situācijas ietekmē Eiropā, Somijas meža nozares izaugsmes izredzes samazinās, tāpēc šobrīd valstij vajadzētu koncentrēties uz ātru pasākumu ieviešanu, kas atvieglotu nozares izmaksu slogu,” skaidrojot nozarē notiekošo, uzsver Somijas Kokrūpniecības federācijas ģenerāldirektors Timo Jatinens. Tas ir nepieciešams, lai Somijas meža nozares produkcija arī turpmāk tirgū būtu konkurētspējīgāka nekā sāncenšu piedāvājums. Tāpat atzīmēts, ka sarunās par valsts budžetu apstiprinātā Sēra Direktīvas kompensāciju pakete nesatur nekādus pasākumus, kas paredzētu tūlītējus atvieglojumus saistībā ar gaidāmo transporta izmaksu kāpumu 2015.gadā līdz ar šīs Direktīvas stāšanos spēkā. Taču vēl ilgāk gaidīt, kamēr šajā jautājumā tiks panākts kāds lēmums, uz eksportu orientētā nozare nevar. Turklāt Somijai būtu jāievieš dīzeļdegvielas nodokļu atmaksas sistēma un jālikvidē nodoklis par jūras un dzelzceļa transporta izmantošanu, uzskata Timo Jatinens.

Salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmajiem trīs mēnešiem, šogad Somijā tika saražots par 2,8% vairāk papīra un kartona – kopumā 2,7 miljoni tonnu. Tostarp kartons saražots 750 000 tonnu apjomā – par 17% vairāk nekā gadu iepriekš. Šāds kāpums skaidrots gan ar ražošanas jaudu pieaugumu šogad, gan ievērojami mazākiem izlaides apjomiem 2012.gada attiecīgajā laika periodā. Grafiskā papīra saražotie apjomi līdz ar patēriņa kritumu 5,5% apmērā Eiropas tirgū šogad samazinājās par 3,4% līdz 1,6 miljoniem tonnu. Šīs produkcijas pārdošanas cenas eksporta tirgos pazeminājušās jau kopš aizvadītā gada rudens. Turpinoties strukturālajām izmaiņām, ļoti sarežģīta situācija joprojām saglabājusies biroja papīra tirgū.

Celulozes tirgus cena kopš 2012.gada rudens nepārtraukti paaugstinājusies un saražotie apjomi auguši par 3,7% līdz 1,8 miljoniem tonnu. Tajā pašā laikā piegādes apjomi uz ārējiem tirgiem samazinājās par 20,5%. Ekonomiskās krīzes skartajā eirozonā recesijai turpinoties un bezdarbam Dienvideiropā saglabājoties rekordaugstos līmeņos, pieprasījums pēc Somijā ražotiem zāģētiem kokmateriāliem Eiropā samazinās. Turklāt skarbo ziemas apstākļu dēļ Centrāleiropā vēlāk sākusies būvniecības sezona, kas ietekmējis arī zāģmateriālu piegādes apjomus 1.ceturksnī. Kopumā šogad pirmajos trīs mēnešos Somijā tika saražoti 2,5 miljoni kubikmetru zāģmateriālu (+10%) un aptuveni 270 000 kubikmetru saplākšņu (+8%). Jau ziņots, ka vājo pieprasījumu Eiropas zāģmateriālu tirgū Somijas kokrūpnieki cenšas kompensēt ar lielākām piegādēm uz Tuvajiem Austrumiem, Ziemeļāfriku un Japānu.

Somijas meža nozares uzņēmumu iepirktās koksnes apjoms 2013.gada 1.ceturksnī sasniedza 6,7 miljonus kubikmetru, kas ir par aptuveni 7% vairāk nekā gadu iepriekš. Tostarp iepirkto zāģbaļķu apjoms sasniedza 2,9 miljonus un papīrmalkas sortimentu apjoms – 3,6 miljonus kubikmetru. Augošu koku pārdošanas cenas paaugstinājās, apdraudot Somijas kokzāģētavu konkurētspēju vēl vairāk.

Ar 7,8 miljardiem eiro meža nozares produkcija 2012.gadā ierindojās 4.vietā starp desmit nozīmīgākajām Somijas eksporta preču grupām. Piemēram, krītpapīra, kartona un tā izstrādājumu eksporta vērtība vien sastādīja 4 miljardus eiro. Savukārt zāģēto un ēvelēto skujkoku kokmateriālu eksporta vērtība, pateicoties lielākam pieprasījumam ārpus Eiropas valstu tirgos, sasniedza 1,22 miljardus eiro (+5%). Ziemeļāfrikas reģionā nozīmīgākais Somijas zāģmateriālu noieta tirgus ir Ēģipte, kur pērn šī produkcija piegādāta teju 148 miljonu eiro kopvērtībā – par 36% vairāk nekā 2011.gadā. Tuvo Austrumu reģionā zāģmateriālu eksports no Somijas uz Izraēlu gada laikā audzis par 14% līdz 58,8 miljoniem un uz Saūda Arābiju – par 11% līdz 55,8 miljoniem eiro. Savukārt uz Japānu skujkoku zāģmateriālu eksporta vērtība sasniedza 174,4 miljonus eiro (+7%). Uz visiem lielākajiem Eiropas valstu tirgiem zāģmateriālu eksports no Somijas 2012.gadā samazinājās: uz Lielbritāniju – par 2% līdz 136,0 miljoniem eiro; uz Franciju – par 5% līdz 108,3 miljoniem eiro un uz Vāciju – par 1% līdz 90,7 miljoniem eiro.

Kopējā Somijas zāģmateriālu eksporta vērtība uz ES dalībvalstīm 2012.gadā sastādīja 539,7 miljonus eiro (-6%), savukārt ārpus ES dalībvalstu robežām – 685,0 miljonus eiro (+15%).

 

Raksts: “Forest industry in January-March 2013: Economic downturn weakens demand in main market areas”, Finnish Forest Industries Federation, publ. 13.05.2013

Avots: www.forestindustries.fi

Raksts: “Finnish timber exports 2012: weak demand in EU compensated”, Fordaq network, publ. 08.04.2013

Avots: www.fordaq.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *