FM: Koksnes eksports mēneša ietvaros sasniedzis visu laiku augstāko apjomu

Neskatoties uz prognozēto eksporta izaugsmes tempu samazināšanos, Latvijas eksporta apjomi aprīlī turpināja palielināties, sasniedzot 595,7 miljonus latu, kas ir par 5% vairāk nekā martā, izaugsmei gada griezumā sasniedzot 17,5%.

Visstraujāk aprīlī palielinājies koksnes eksports – par 12,3 miljoniem latu jeb 13,1% salīdzinājumā ar martu, gada pieaugumam atkal sasniedzot divciparu pieaugumu – 19,6%. Turklāt koksnes eksports, pārsniedzot 100 miljonu atzīmi, mēneša ietvaros sasniedzis visu laiku augstāko eksporta apjomu, norāda Finanšu ministrijas (FM) speciālisti. Šāds nozares eksporta sniegums ir pārsteidzošs, jo ir pretrunā ar rūpniecības izlaides datiem, kuri liecina par pretēju tendenci. Turklāt grūti apgalvot, ka eksporta pieaugums noticis uz pievienotās vērtības pieauguma rēķina, jo detalizētie eksporta dati liecina, ka audzis gan apstrādātās, gan neapstrādātās koksnes apjoms.

Importa pieauguma tempu samazināšanos gada pirmajos mēnešos galvenokārt ir noteicis investīciju aktivitātes kritums, ko daļēji kompensē noturīgais patēriņa pieaugums. Arī aprīlī importa izaugsmes tempi saglabājās zemāki nekā eksporta, gada griezumā saglabājot 4,7% pieaugumu. Galvenās izmaiņas importa pusē noteica starppatēriņa preču imports. Aprīlī turpināja pieaugt koksnes un tās izstrādājumu produktu imports, liecinot, ka ražotāji izejvielu trūkumu turpina kompensēt ar ievestiem materiāliem. Tomēr nevar apgalvot, ka nozares eksporta sniegums aprīlī būtu noticis uz importa rēķina, jo imports sastāda vien 15% no koksnes eksporta apjoma.

Arī turpmāk Latvijas eksporta izaugsmē izšķirošo lomu joprojām saglabās ārējās vides nenoteiktība. Pēdējo ceturkšņu dati norāda uz izaugsmes vājināšanos arī Latvijas galvenajās tirdzniecības partnervalstīs, tādējādi ārējās ekonomiskās norises Latvijas eksportu varētu ietekmēt lielākā mērā, nekā tas noticis pērn. Arī operatīvie dati par apstrādes rūpniecības izlaidi liek piesardzīgi vērtēt eksporta nākotnes perspektīvas. Turpmākā gada laikā sagaidāms, ka eksporta apjomu kāpums būs mērenāks, salīdzinot ar pieauguma rādītājiem 2012.gadā, un eksporta izaugsme būs cieši saistīta ar ražotāju konkurētspēju un izaugsmi galvenajās tirdzniecības partnervalstīs.

 

Raksts: “FM: Eksporta izaugsme aprīlī straujāka nekā prognozēts”, Finanšu ministrija, publ. 10.06.2013

Avots: www.fm.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *