Kokmateriālu ieguves rūpniekiem būs jāatklāj maksājumi valdībām

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta trešdienas balsojumā apstiprinātajiem noteikumiem lielajiem naftas, gāzes un minerālu ieguves uzņēmumiem, kā arī kokrūpniekiem, kas iegūst koksni primārajos mežos, būs jāatklāj informācija par maksājumiem, ko tie veikušas valstu budžetos apmaiņā pret atļauju veikt attiecīgo resursu ieguvi.  Atklātības prasības mērķis ir nodrošināt, lai uzņēmumi un valdības atbildīgāk rīkotos ar stratēģiski svarīgiem resursiem.

Deputāti divos atsevišķos balsojumos apstiprināja tiesību aktus, no kuriem viens uzliek pienākumu lielajiem ieguves rūpniekiem nodrošināt pilnīgu informāciju par maksājumiem valdībām, savukārt otrs samazina birokrātiskās prasības mazākiem ES uzņēmumiem, kas darbojas ieguves rūpniecībā.

Saskaņā ar apstiprinātajiem noteikumiem lielām ieguves firmām, kas veic naftas, gāzes, minerālu ieguvi vai koksnes ieguvi primārajos mežos, jānodrošina pilnīga informācija par to maksājumiem federālajām, nacionālajām un reģionālajām pārvaldes iestādēm. Turklāt informācija būs jāsniedz par katru projektu atsevišķi, proti, par katru saņemto resursu ieguves atļauju, piemēram, par ikvienu raktuvi vai naftas platformu. Visi maksājumi virs €100 000 būs jāpublisko. Deputāti apstiprināja arī noteikumu, kas neļauj mākslīgi sadalīt maksājumus atsevišķās daļās, lai izvairītos no atklātības prasības. No prasības būs atbrīvoti mazie un vidējie uzņēmumi.

Eiropas Parlamenta būtiskākais ieguldījums jaunajos noteikumos ir tā sauktā “diktatora veto” svītrošana. “Diktatora veto” ir atļauja neievērot atklātības prasību gadījumā, ja tā ir pretrunā ar valstī, kurā veic resursu ieguvi, spēkā esošajām krimināltiesībām.

Jaunie noteikumi stāsies spēkā pēc tam, kad tos būs oficiāli apstiprinājusi Eiropadome. Dalībvalstīm tie divu gadu laikā jāievieš valsts tiesību aktos.

Raksts: “Naftas, gāzes, minerālu un kokmateriālu ieguves rūpniekiem būs jāatklāj maksājumi valdībām”, Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā, publ. 12.06.2013

Avots: www.europarl.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *