Zemnieku lobijs draud ar Latvijas medību kultūras iznīcināšanu

Zemnieku saeimas publiski paustie argumenti par “milzīgajiem meža cūku postījumiem” un nekontrolēto šo dzīvnieku skaita pieaugumu pēdējo gadu laikā ir blefošana, kuras mērķis – tikt pie plašākām un nekontrolētām medību iespējām.

Latvijas Mednieku savienība uzskata, ka arī Zemnieku saeimas publiskās aktivitātes, reaģējot uz Saeimas Tautsaimniecības komisijas lēmumu par Medību likuma grozījumiem, ir sabiedrības maldināšana un mēģinājums panākt sev labvēlīgu lēmumu Saeimas balsojumā par Medību likuma grozījumiem. Patiesais iemesls priekšlikumam grozīt Medību likumu, atļaujot meža cūku medību iecirkņus veidot tikai uz lauksaimniecības zemēm un neprasot tajos obligāti iekļaut arī meža platības, ir lielo zemes īpašnieku, it īpaši ārzemnieku, vēlme tikt pie daudz plašākām un nekontrolētām medību iespējām. Medību likumā paredzētie grozījumi jau šobrīd paredz veselu virkni risinājumu, lai varētu samazināt reālus meža cūku postījumus. Tā, piemēram, grozījumi paredz piecas reizes samazināt meža cūku medību iecirknī nepieciešamo meža platību (no 1000 ha uz 200 ha). Bez tam likuma grozījumos ir iekļauts jauns pants par kārtību, kā rīkoties gadījumos, ja medījamie dzīvnieki nodara ievērojamus postījumus lauksaimniecībai vai mežsaimniecībai. Likuma grozījumi paredz arī iespēju meža cūku medībām izmantot nakts redzamības tēmekļus un pusautomātiskos ieročus ar patronu ietilpību vairāk kā 3 patronas. Tas, ka Zemnieku saeima visiem spēkiem cenšas aizkavēt šo grozījumu pieņemšanu, liecina, ka patiesais mērķis ir nevis postījumu novēršana, bet gan vēlme tikt pie iespējas šaut meža cūkas.

Meža cūku populācijas stāvoklis dažādos Latvijas reģionos ir ļoti atšķirīgs, tādēļ nav pieļaujams, ka postījumu problēma, kas novērojama atsevišķās vietās, tiek risināta, grozot likumu, kurš attiecas uz visu valsti.

Zemnieku saeimas pārstāvja Mārtiņa Trona apgalvojumi, ka mednieku organizācijas, iebilstot pret Medību likuma papildināšanu ar normu, kas noteiktu, ka mežacūkas var medīt no 1000 ha platības, neiedalot lauksaimniecībā izmantojamā zemē vai meža teritorijā, netiekot ievērota iepriekš Zemkopības ministrijā panāktā vienošanās, par kuru pērn tika parakstīts nodomu protokols, ir klaji meli. Latvijas Mednieku savienība, kura apvieno vairāk kā 8000 mednieku un ir lielākā Latvijas mednieku organizācija, šādu vienošanos nekad nav parakstījusi. Tādēļ arī Zemnieku saeimas pārstāvis šādu vienošanās protokolu Saeimas komisijai nevarēja uzrādīt, bet turpina klaji maldināt deputātus un sabiedrību.

Latvijas Mednieku savienība aicina zemes īpašniekus sadarboties ar medniekiem, lai samazinātu meža dzīvnieku nodarītos postījumus, kā arī iesaka lauksaimniekiem slēgt medību nomas līgumus un kļūt par biedriem vietējos mednieku klubos, lai likumīgi varētu medīt savos īpašumos.

 

Raksts: “Latvijas Mednieku savienība: Saeimas tautsaimniecības komisija neatbalsta mēģinājumu pārdalīt medību platības par labu ārvalstu zemes īpašniekiem”, Jānis Baumanis, Latvijas Mednieku savienība, publ. 13.06.2013

Avots: www.lms.org.lv

Saistītā informācija: www.latma.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *