Šķeldu tirdzniecības apjomi pēdējā desmitgadē pasaulē turpinājuši pieaugt

Pērn koksnes šķeldu imports celulozes ražošanai pasaules tirgū sasniedza otru augstāko rādītāju pēdējo desmit gadu laikā, ziņo Wood Resource Quarterly. Lielākās šķeldu importētājvalstis 2012.gadā bija Japāna, Ķīna, Somija un Turcija.

Šķeldas ir tikai viens no nedaudzajiem meža nozares produktiem, kas pēdējā desmitgadē pasaules tirgū uzrādīja stabilus tirdzniecības apjomus ar pieaugošu tendenci. Izņemot 2009.gadu, kad celulozes rūpniecības apjomi pasaulē saruka par aptuveni 10% un pieprasījums pēc koksnes šķiedrām attiecīgi samazinājās, šķeldu tirdzniecības apjomi starptautiskajā tirgū kopš 2000.gada nepārtraukti pieauga.

No 2009. līdz 2012.gadam šķeldu tirdzniecības apjomi pasaules tirgū palielinājās par 6,5 miljoniem tonnu, pārsniedzot 31 miljonu tonnu vairāk nekā 5 miljardu ASV dolāru vērtībā. Tas ir tikai nedaudz mazāk nekā 2011.gadā. Šķeldu importa kāpumu būtiski ietekmējusi vidēja blīvuma kokšķiedru plātņu (MDF) ražošanas jaudu palielināšanās Turcijā un lielākas investīcijas celulozes rūpniecības attīstībā Ķīnā. Līdz ar to pēdējo piecu gadu laikā ievērojami mainījies arī vadošo šķeldu importētājvalstu saraksts. Lai arī līderpozīciju šajā ziņā pasaules mērogā joprojām saglabā Japāna, šķeldu imports šajā valstī samazinājies no teju 15 miljoniem tonnu 2008.gadā līdz 11 miljoniem tonnu 2012.gadā. Otra lielākā šķeldu importētājvalsts pasaules mērogā ir Ķīna, kas, ņemot vērā celulozes rūpniecības attīstības tempus, jau tuvāko 2 – 3 gadu laikā apsteigs Japānu un izvirzīsies par vadošo koksnes šķeldu importētāju. Somijas celulozes rūpnīcas saistībā ar ģeogrāfisko aspektu jau ilgu laiku atkarīgas no Krievijā un Baltijas valstīs ražoto šķeldu importa. Savukārt par ceturto lielāko koksnes šķeldu importētājvalsti pēdējo pāris gadu laikā kļuvusi Turcija.

Tirgus analītiķi pieļauj, ka tuvākajos pāris gados koksnes šķeldu tirdzniecības apjomi pasaulē varētu pieaugt divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, ierobežoto koksnes resursu dēļ atsevišķās valstīs, kur celulozes ražošanas jaudas turpina pieaugt un, otrkārt, dažu meža nozares uzņēmumu īstenotās stratēģijas ietekmē, kas paredz diversificēt šķeldu piegādātājus.

 

Raksts: “Steady increase in global trade of wood chips the past ten years; Japan and China imported 83 percent of traded hardwood chips in 2012”, Wood Resources International LLC, publ. 13.06.2013

Avots:www.paperadvance.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *