Medīšanu ar loku varētu piekopt 30% mednieku, arī tūristi

Latvijas Mednieku savienības un Loku mednieku asociācijas rīkotajā preses konferencē 19. jūnijā mēdiju pārstāvjiem tika detalizētāki skaidrota medību likuma izmaiņu būtība, pausti  šo izmaiņu mērķi, sniegta informācija par risinājumiem, kā samazināt savvaļas dzīvnieku postījumus lauksaimnieku īpašumos un minēti argumenti loku medību legalizēšanai un iemesli.

Saeimai atļaujot medīšanu ar loku, nākotnē šo medību veidu varētu piekopt līdz pat 30% mednieku, turklāt tas ļautu piesaistīt viesmedniekus un palielināt ieņēmumus no tūrisma, prognozē mednieku organizāciju pārstāvji. Latvijas loku medību asociācijas valdes priekšsēdētājs un Eiropas loku mednieku federācijas viceprezidents Jānis Kļaviņš žurnālistiem atzina, ka šobrīd sabiedrības un Saeimas deputātu vidū par medībām ar loku pastāv vairāki mīti un tas skaidrojums ar to, ka šis medību veids Latvijā ir mazpazīstams. Viens no mītiem – oficiāli ieviešot šādu medību rīku, palielināsies malu medību skaits. Kļaviņš, atspēkojot šādu mītu, norāda, ka Eiropā medību lokus ikviens var nopirkt jau ilgāku laiku un ikviens varēja kļūt par malumednieku. Loku medniekiem ir jābūt ar augstām prasmēm, līdz ar to loks nav piemērota malumedniecības metode, turklāt loka cena ir līdzīga šaujamieroču vērtībai – normāls medību loks maksā aptuveni 1000 eiro (702 latus). Cits sabiedrībā un Saeimā izskanējušais mīts, ka dzīvnieki šādā veidā tiks vairāk traumēti, arī neiztur kritiku. Eksperimentos ir pierādījies, ka nogalināšana ar bultu ir daudz efektīvāka un ātrāka, līdz ar to aiztaupa dzīvniekam mocības. Kļaviņa teikto apliecināja arī žurnālistiem nodemonstrētais videoklips. Tajā redzams, ka mednieka ar šaujamieroci izšautā lode nespēj iziet cauri trīs ar smiltīm pildītiem spaiņiem – tā apstājas pirmajā spainī. Savukārt bulta spēj caururbt divus spaiņus. Tāpat lokam ir citas priekšrocības atšķirībā no bises, piemēram, bultu var ar auklu piestiprināt pie loka. Šaujot bebru ar bisi, dzīvnieku var ievainot, un tas noslīkst, taču, pateicoties auklai, nogalināto dzīvnieki iespējams no ūdenskrātuves izvilkt.

Ja Saeima atļaus medības ar loku, vēl būs jāpieņem citi grozījumi normatīvajos aktos. Plānots, ka šādiem medniekiem būs jāiziet apmācība un eksāmens. Tāpat būs stingri reglamentēts šis medību inventārs. Likuma grozījumi paredz, ka lokus varēs izmantot nebrīvē turēto savvaļas sugu dzīvnieku un nelimitēti medījamo sugu dzīvnieku, piemēram, bebru, lapsu, jenotsuņu medībās.

Pret loka medību legalizēšanu ir dzīvnieku aizsardzības organizācijas “Dzīvnieku brīvība” un “Dzīvnieku draugs”, kas šodien, 20.jūnijā, kad Saeima pēdējā lasījumā skatīs Medību likuma grozījumus, kuros paredzēts atļaut ar lokiem medīt “nelimitētus” dzīvniekus, kā arī dzīvniekus tā sauktajos “briežu dārzos”, pie Saeimas rīko protesta akciju. Biedrība “Dzīvnieku brīvība” norāda, ka Latvijas Loku mednieku asociācijas izplatītie dati, ka loka medībās sakropļoto dzīvnieku īpatsvars sakrīt ar šaujamieroču radīto dzīvnieku sakropļojumu, balstās atsevišķā Dānijas pētījumā, kur apkopotas pašu loka mednieku liecības un kas nav neatkarīgi apstiprināts. Patiesie rādītāji ir krietni bēdīgāki – pat visprofesionālākie loku mednieki vislabvēlīgākajos apstākļos sakropļo vismaz 3 – 4 reizes vairāk dzīvnieku nekā caurmērā medībās ar šaujamieročiem. Arī nāves iestāšanās laiks un dzīvnieka mocīšanās ir būtiski ilgāka, ko savā starpā mednieki nemaz neslēpj. Dzīvnieku aizsardzības organizācijas uzsver, ka medību ar loku ieviešana Latvijā ne tikai neuzlabotu populāciju kontroli un dabas resursu apsaimniekošanu, bet arī veicinātu sabiedrībā priekšstatu, ka ir pieņemami izmantot dzīvniekus par izklaides objektiem, tos nogalinot hobija un sportiska azarta pēc.

 

Raksts: “Medīšanu ar loku varētu piekopt 30% mednieku, arī tūristi”, LETA, publ. 19.06.2013

Avots: www.la.lv

Raksts: Pie Saeimas potestē pret loka medību legalizēšanu, BNN, publ. 20.06.2013

Avots: http://bnn.lv/pie-saeimas-poteste-pret-loka-medibu-legalizesanu-114540

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *