Brīvdienu māja – energotaupīga, ekoloģiska būve atpūtai un vaļaspriekiem

Eiropā arvien plašāku popularitāti iegūst brīvdienu mājas. Arī Latvijā strādā brīvdienu māju komanda – SIA “Ikviens”, kuras mērķis ir veicināt energotaupīgu, ekoloģisku māju būvniecību.

Brīvdienu māju būvniecības galvenais materiāls ir koks, kas spēj nodrošināt šo mērķu izpildi. No dabiskiem materiāliem celtā mājā ir patīkami dzīvot, jo mājā veidojas labs mikroklimats. Mājas būvniecībā un tās apdarē tiek izmantots pilnīgi dabisks materiāls, taču, ja tas konkrētajai ēkai vai telpai ir nepiemērots, nepareizi ekspluatēts, materiāls var radīt neveselīgu, nepatīkamu mikroklimatu. Tādēļ kokmateriālu apdarē tiek izmantots tieši lineļļas/darvas maisījums, kas izpaužas gan ar dabiskumu, gan ar teicamām koksnes aizsargāšanas īpašībām. Lineļļas saistvielu molekulas izmērs salīdzinājumā ar citiem apdares materiāliem (piem., akrilātu un alkīdu) ir vismazākais. Tas nozīmē, ka lineļļa spēj iesūkties koksnē visdziļāk un visātrāk.

Mājai ir interesants arhitektoniskais dizains, bet tajā pat laikā tā izgatavota no vietējiem materiāliem, tāpēc šāda ēka labi iekļausies jebkurā ainavā – pie jūras, laukos, ūdenstilpņu krastos. Tāpat tā var kalpot kā mazdārziņu ēka. Zviedrijas pieredze rāda, ka fundamentālu māju īpašnieki līdzās savām ēkām novieto šādu brīvdienu māju, kurā ērti var izmitināt radiniekus, draugus, ciemiņus. Brīvdienu māja ir universāla ar to, ka mājas uzstādīšanai nav nepieciešamas speciālas saskaņošanas, jo tā balstās uz astoņiem stabiem un ir ekspluatējama gan ziemā, gan vasarā. Lai uzstādītu šo būvi, vienīgais, kas ir nepieciešams – neliela zemas platība. Ēkas pirmajā stāvā ir izvietota viesistaba ar virtuves zonu un sanitārais mezgls, kurā iespējams ievietot dušas kabīni un klozetpodu. Pirms mājas uzstādīšanas iespējams veikt darbus kanalizācijas ierīkošanai. Otrajā stāvā ir aptuveni deviņus kvadrātmetrus liela guļamā zona. Brīvdienu māju ražotāji nodarbojas arī ar mājas uzstādīšanu – klientam ir tikai jāparāda vieta, kur to izdarīt, un aptuveni divu mēnešu laikā darbs pie ēkas tiks pabeigts. Klientam ir dota iespēja pasūtīt mājas krāsojumu un apdari. Apdare ir atkarīga no mājas tipa – iespējams dēļu vai skārda apšuvums.

Brīvdienu māju ražotāji un uzstādītāji piedāvā trīs gatavus moduļus: “Eco”, “Exo” un “Duo” – tās ir koka karkasa mājas ar siltuma izolāciju, kas atbilst būvniecības normatīviem. Mājas kalpošanas ilgums ir atkarīgs no cilvēka – kā viņš māju uzturēs. Jāņem vērā, ka koka ēkas reizi piecos gados ir jāpārkrāso. Jāatzīmē, ka jumta slīpums ir ļoti pateicīgs saules bateriju novietošanai.

 

Raksts: “Brīvdienu māja – būve atpūtai un vaļaspriekiem”, būvniecības portāls ‘building.lv’, publ. 07.06.2013

Avots:www.lv.building.lv

Vairāk informācijas: www.brivdienumaja.lv, www.4durvis.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *