Prognozē tālāku skujkoku zāģmateriālu izlaides apjomu samazinājumu

Eiropas Kokzāģētāju organizācijas (EOS) sastāvā ietilpstošo 35 000 uzņēmumu kopējais saražotais skujkoku zāģmateriālu apjoms 2012.gadā sastādīja 75,7 milj.m3 – par 4,5% mazāk nekā 2011.gadā, ziņo Holzkurier. Šie dati prezentēti gadskārtējā Eiropas Kokzāģētāju organizācijas sanāksmē jūnija sākumā Vīnē.

Līderis Eiropas skujkoku zāģmateriālu tirgū pēc saražotajiem apjomiem joprojām ir Vācija (26%), kurai seko Zviedrija, Somija un Austrija. Par 1,4% un 3,4% vairāk skujkoku zāģmateriālu pērn tika saražots Rumānijā un Beļģijā. Tajā pašā laikā Austrijā, Vācijā un Zviedrijā izlaides apjomi saruka par 3,7 – 7,9%.

Lielbritānijā saražoto skujkoku zāģmateriālu īpatsvars 2012.gadā veidoja 4,1%, savukārt patēriņš – 12,9% no visa EOS uzņēmumu saražotā apjoma, tādējādi šai valstij ierindojoties trešajā vietā uzreiz pēc Vācijas un Francijas.

Ražošanas apjomi, pēc ekspertu vērtējuma, samazinājušies galvenokārt saistībā ar nepietiekamu zāģbaļķu  nodrošinājumu. Tajā pašā laikā lapu koku zāģmateriālu ražošanas apjomi 2012.gadā palielinājās par 8,2% līdz 6,4 milj.m3. Tostarp par 5% vairāk lapu koku zāģmateriālu saražots Austrijā, Francijā un Itālijā, par 9% vairāk – Beļģijā un vēl vairāk – Rumānijā. Šajā segmentā 55% tirgus veido Rumānijas un Francijas uzņēmumi.

Sanāksmes dalībniekiem sniegtas arī prognozes par 2013.gadu, saskaņā ar kurām šogad lapu koku zāģmateriālu izlaides apjomiem, neskatoties uz pieprasījuma samazinājumu 2% apmērā, jāpieaug vēl par 1,2%. Turpretī skujkoku zāģmateriālu saražotie apjomi un patēriņš šogad samazināsies par attiecīgi 1,1% un 2,2%. Kā atzīmēts Eiropas Kokzāģētāju organizācijas preses relīzē, nozare joprojām saskaras ar grūtībām, un tirgus konjuktūra, ar retiem izņēmumiem, kopš 2011.gada sākuma nav īpaši uzlabojusies. Tam par iemeslu ir gan vispārējais ekonomiskais klimats, zemie rādītāji būvniecības nozarē un zema patērētāju pārliecība par nākotni, gan problēmas saistībā koksnes resursu nodrošinājumu to augsto cenu dēļ.

Tikmēr uz Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu reģiona valstīm Austrijas kokzāģētavām šā gada 1.ceturksnī izdevies kāpināt eksportu par 18% līdz 225,0 tūkst.m3. Šeit lielākais noieta tirgus joprojām ir Alžīrija, kur realizēti 88,0 tūkst.m3 Austrijā ražoto zāģmateriālu (+14%). Par 140% vairāk zāģēto kokmateriālu – teju 70,0 tūkst.m3 – piegādāts uz Lībiju. Savukārt uz Saūda Arābiju eksports gada griezumā samazinājās par 6% un uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem – par 50%.

 

Raksts: “Global Trends Review, June 10-16, 2013: lumber outlook, pellet and chip consumption surging, plastics & chemicals from wood”, What Wood News, publ. 18.06.2013

Avots:www.whatwood.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *