Ziemeļvalstīs ražoto zāģmateriālu eksports uz ārpus Eiropas valstīm turpina pieaugt

Pēdējo pāris gadu laikā Ziemeļeiropas valstu zāģmateriālu eksporta struktūrā iezīmējušās būtiskas izmaiņas. Vēl tikai pirms pieciem gadiem Eiropas tirgū tika realizēti 73% no visa Somijas un Zviedrijas zāģētavās saražotā zāģmateriālu apjoma. 2012.gadā šis īpatsvars samazinājās līdz 57%. Tajā pašā laikā ārpus Eiropas piegādāto zāģmateriālu īpatsvars palielinājies no 27% līdz 43%, ziņo Wood Resources International LLC.

Vislielākās izmaiņas vērojamas eksportā uz Ziemeļāfriku, Tuvajiem Austrumiem, Japānu, Ķīnu un ASV. Piemēram, Somijas zāģētavas ārpus Eiropas patlaban eksportē jau 55% saražotās produkcijas. Apsteidzot tādus tradicionālos tirgus kā Lielbritānija, Francija un Vācija, par lielākajām Somijas zāģmateriālu importētājvalstīm 2012.gadā izvirzījušās Japāna un Ēģipte. Šā gada pirmajos četros mēnešos Somija kļuva par otru lielāko skujkoku zāģmateriālu piegādātājvalsti Japānas tirgum, aiz sevis atstājot Zviedriju, Krieviju un ASV.

Zviedrijas zāģētavām tajā pašā laikā par ļoti nozīmīgu reģionu pēdējo desmit gadu laikā kļuvis Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģions, kur eksportēto zāģmateriālu vērtība pieaugusi no 160 miljoniem dolāru 2002.gadā līdz 730 miljoniem dolāru 2012.gadā, kas ir 23% no kopējās Zviedrijas zāģmateriālu eksporta vērtības aizvadītajā gadā. Lai arī 2013.gada pirmo pāris mēnešu laikā pieprasījums pēc zāģmateriāliem samazinājās, šī reģiona valstis arī turpmāk būs lielākie Zviedrijas kokmateriālu pircēji. Salīdzinoši jauna tendence ir arī pieaugošs eksports uz Ķīnu. Šā gada pirmajos četros mēnešos no Zviedrijas uz Ķīnu tika piegādāts par 130% vairāk zāģmateriālu nekā gadu iepriekš. Četrkārt vairāk zāģmateriālu šogad eksportēts arī uz ASV tirgu.

Tirgus analītiķi prognozē, ka turpmākajos pāris gados pieprasījums pēc kokmateriāliem Ķīnā un ASV – divās lielākajās zāģmateriālu importētājvalstīs – palielināsies. Tas, savukārt, nozīmē, ka skujkoku zāģmateriālu imports no Somijas un Zviedrijas šajās valstīs turpinās pieaugt.

 

Raksts: Northern European sawmills going for more export, Wood Resources International LLC, publ. 23.06.2013

Avots: http://www.goforwood.info/en/news.php?id=39077

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *